Πανιώνιος - Παναθηναϊκός 69-94

Παρά το ότι στο πρώτο ημίχρονο, ο Πανώνιος κοίταξε στα μάτια τον Παναθηναϊκό και προηγήθηκε με 41-37, οι "πράσινοι" με αιχμές τους Διαμαντίδη, Ούκιτς και Ματσιούλις αντεπιτέθηκαν και "καθάρισαν" εύκολα το ματς στην επανάληψη επικρατώντας με 94-69, στο πλαίσιο του 2ου τουρνουά "Πέτρος Οικονομάκης"...

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε τον αγώνα απόλυτα συγκεντρωμένος, με σωστές επιθετικές επιλογές και καλές τοποθετήσεις στα ριμπάουντ με αποτέλεσμα να αποκτήσει και προβάδισμα έξι πόντων (39-33), προτού πάει στα αποδυτήρια

με το υπέρ του 41-37.

Στις πρώτες στιγμές του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός πέτυχε ένα γρήγορο 9-0 σερί που τον έφερε μπροστά με 46-41. Από εκείνο το σημείο και μετά το τριφύλλι είχε τον έλεγχο του αγώνα, ολοκληρώνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με επί μέρους σκορ 31-9, το οποίο διαμορφώθηκε σε μεγάλο βαθμό χάρη στα 6/9 τρίποντα της ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη σε εκείνο το διάστημα.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Παναθηναϊκό να ανεβάζει τη διαφορά ακόμα και πάνω από τους 20 πόντους και να φτάνει άνετα στη νίκη...

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μπόγρης 5, Πέιν 2, Αθηναίου 6, Γκιμπς 9, Μίλμπουρν 6, Αθανασούλας 2, Μπατής, Γιάνκοβιτς 8, Καββαδάς 6, Παππάς 10, Ντραγκίτσεβιτς 6, Μπούκερ 9, Μοτσενίγος.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπράμος 10, Πάνκο 8, Ματσιούλις 17, Αρμστρονγκ 8, Ούκιτς 11, Τσαρτσαρής 11, Διαμαντίδης 13, Κίτσεν, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος, Σκορδίλης 8, Κόμματος 6, Σχορτσιανίτης 2, Χαραλαμπόπουλος.