Πρώτη ήττα

Η κακή άμυνα και η αδυναμία στα ριμπάουντ στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν τα στοιχεία που στοίχισαν στον Ολυμπιακό, ο οποίος έχασε από τη Μακάμπι στο τουρνουά της Νυρεμβέργης με 92-74, γνωρίζοντας την πρώτη του ήττα (σε οχτώ παιχνίδια) στη διάρκεια της φετινής του προετοιμασίας.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά τον αγώνα, αποκτώντας ακόμη και προβάδισμα εννέα πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (24-15), ολοκληρώνοντας το

με 27-20, με πρωταγωνιστή τον Γιώργο Πρίντεζη. Ο Ελληνας παίκτης συνέχισε να αποτελεί αιχμή για τους Πειραιώτες και στη συνέχεια, όταν η ελληνική ομάδα ανέβασε τη διαφορά στους 12 πόντους (34-22).

Οι πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδος έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους στα αμυντικά τους καθήκοντα κάτι που εκμεταλεύτηκε απόλυτα η Μακάμπι, μειώνοντας σε 38-35, προτού αναλάβει δράση ο Βασίλης Σπανούλης και διαμορφώσει το 43-37 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός συνέχισε να παρουσιάζει ρωγμές στην άμυνά του, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι Ισραηλινοί, οι οποίοι πλησίασαν στο σκορ και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου πέρασαν μπροστά με 61-60.

Στο τελευταίο μέρος του αγώνα, ο εκνευρισμός των παικτών του Ολυμπιακού επέτρεψε στη Μακάμπι να ξεφύγει στο σκορ. Η ομάδα του Τελ Αβίβ εκμεταλλεύτηκε στο απόλυτο το αντιαθλητικό φάουλ του Περπέρογλου και την τεχνική ποινή στον Γιώργο Μπαρτζώκα, διεύρυνε το προβάδισμα τις σε 69-60 και πλέον είχε τον έλεγχο του αγώνα, αφού οι Πειραιώτες δεν είχαν το καθαρό μυαλό να αντιδράσουν, με αποτέλεσμα το τελικό 92-74 να έρθει απόλυτα φυσιολογικά.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 43-37, 60-61, 74-92
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάινς 6, Άντιτς 5 (1), Σπανούλης 17 (3), Περπέρογλου 5, Ντόρσεϊ  6, Σλούκας 6, Μαυροειδής 8, Γκετσεβίτσιους 3 (1), Πρίντεζης 11 (2), Παπανικολάου 5, Μάντζαρης 1, Κατσίβελης 1.
ΜΑΚΑΜΠΙ (Μπλατ): Τζέιμς 7, Χίκμαν 19 (1), Ροτ 6 (1), Πνίνι 7 (1), Κάνερ-Μέντλεϊ 8, Λόγκαν 15 (3), Σερμαντίνι 14, Άτερ 2, Ιτάι, Λάντεσμπεργκ 14.