Οστάνδη - Πανιώνιος 84-65

Με ήττα συνοδεύτηκε η επιστροφή στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις του Πανιωνίου, καθώς έχασε με 84-65 από την Οστάνδη στην πρεμιέρα του Eurocup. Οι "κυανέρυθροι" αν και πλησίασαν στο ημίχρονο στο σκορ, έκαναν ένα κακό τρίτο δεκάλεπτο που δεν τους επέτρεψε να διεκδικήσουν ως το τέλος τη νίκη.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και στο τέλος της πρώτης περιόδου να έχει στα χέρια της διαφορά δέκα πόντων. Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου όμως, δεν εγκατέλειψαν το ματς και κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ.

Το ημίχρονο βρήκε την Οστάνδη να προηγείται μόλις με τρεις πόντους, αφού ο Μπατής με τρίποντο "έγραψε" το 40-37.

Κι αν το σκορ του ημιχρόνου άφηνε ελπίδες για ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, κάτι τέτοιο δεν έγινε. Οι Βέλγοι μπήκαν δυναμικά, ο Πανιώνιος έκανε λάθη στην άμυνα και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ξανά με δέκα πόντους (51-41) και από εκεί και πέρα άρχισε η… κατηφόρα.

Όσο κι αν προσπάθησαν οι παίκτες της ελληνικής ομάδας, η ψαλίδα της διαφοράς άνοιξε ακόμα περισσότερο, άγγιξε τους 20 πόντους (79-59) και ουσιαστικά μπήκε τέλος στο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 40-37, 62-47, 84-65.
ΟΣΤΑΝΔΗ (Τζέρτζια): Κάτνιτς 5 (1), Στόγιτς 15, Πέτροβιτς, Ουίλκινσον 19 (2), Σαλούμου 2, ΜακΛιν 1, Τζόρτζεβιτς 3 (1), Ράιτ 6, Λοτζέσκι 22 (1), Ντρόμπνιακ 11.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σκουρτόπουλος): Μπόγρης 13, Πέιν 9 (1), Αθηναίου, Γκιμπς 6, Μίλμπουρν 7, Αθανασούλας, Μπατής 4 (1), Γιάνκοβιτς, Παππάς 13, Μπούκερ 13.