Ο Λίλαρντ με 51 π.«σκόρπισε» τους Ουόριορς (vid's)

«Ήταν ένα φαινόμενο»...επισήμανε ο Στηβ Κερ, με τον head coach των Ουόριορς να αντιδράει ρεαλιστικά μετά τους 51 πόντους που δέχθηκε η ομάδα του από τον «αφηνιασμένο» Νταμιάν Λίλαρντ, ο οποίος με ρεκόρ καριέρας οδήγησε το Πόρτλαντ στο απίστευτο 137-105 απέναντι στους πρωταθλητές, οι οποίοι μιμήθηκαν τους χθεσινούς (19/2) Σπερς, έχοντας παραμείνει ακόμα στην γιορτή του All Star Game.

Το τι θα συνέβαινε στο παιχνίδι φάνηκε από την πρώτη περίοδο, όταν οι «Πολεμιστές» δέχθηκαν 42 πόντους (οι περισσότεροι που έχουν δεχθεί φέτος σε μια περίοδο), ενώ και η ήττα με 32 πόντους διαφορά, αλλά και οι 137 πόντοι παθητικό, αποτελούν αρνητικά ρεκόρ για αυτούς. Επίσης αυτή είναι η πιο βαριά ήττα για πρωταθλήτρια ομάδα από την περίοδο 2006-2007.Στο αντίποδα οι Μπλέιζερς συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν πριν το All Star Game, έχοντας 13 νίκες στα τελευταία 16 παιχνίδια του, και 9 νίκες στους τελευταίους 11 αγώνες τους, φτάνοντας το ρεκόρ τους στο 28-27. Ο Λίλαρντ, ο οποίος δήλωσε χαριτολογώντας ότι έχει να σκοράρει τόσους πόντους από την χρονιά της αποφοίτησης του από το γυμνάσιο, είχε 51 πόντους με 9/16 δίποντα, 9/12 τρίποντα, 6/7 βολές, 7 ασίστ και 6 ασίστ, θέλοντας να μιμηθεί τον Στεφ Κάρι, έχοντας καταγωγή από το Όκλαντ. Εξαιρετικός ήταν και ο Σι Τζει Μακόλουμ με 21 πόντους (3/4 τριπ.), ενώ συνολικά η ομάδα του Τέρι Στότς είχε 17/30 τρίποντα. Για τους Ουόριορς, που πλέον έχουν ρεκόρ 48-5, ο Στέφ Κάρι προσπάθησε έχοντας 31 πόντους με 7/13 τρίποντα, ενώ ο Κλέι Τόμπσον είχε 23 πόντους με 8/16 σουτ.