Ο Κοζέρ οδήγησε στην νίκη την Μπάμπεργκ

Μία μεγάλη νίκη πανηγύρισε στην έδρα της η Μπάμπεργκ επί της Αναντολού Εφές του Βέλιμιρ Περάσοβιτς με 91-83. Οι παίκτες του Αντρεά Τρινκιέρι ήταν καλύτεροι σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα και πήραν ένα σημαντικό ροζ φύλλο αγώνα για την συνέχεια της Ευρωλίγκα. Οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν αλλά δεν τα κατάφεραν λόγω της κακής τους άμυνας. Πλέον οι Γερμανοί έχουν ρεκόρ 4-8, ενώ οι Τούρκοι 6-6.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο απίστευτος Κοζέρ με 28 πόντους (8/9διπ, 3/5τριπ.) και 3 ασίστ και ο Μίλερ με

17 πόντους και 7 ριμπάουντ. Ο Νίκος Ζήσης ήταν πολύ καλός με 8 πόντους (3/6 σουτ), 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ. Από την Εφές ξεχώρισαν ο Γκρέιντζερ με 23 πόντους και ο Μπράουν που έκανε double double με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Το φιλμ

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυναμικά στην επίθεση με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά στο σκορ με 9-8 στο 3'. Για περίπου 3 λεπτά το σκορ είχε «κολλήσει» στο 12-12 (7-4' λεπτό) με τις άμυνες πλέον να έχουν πάρει το πάνω χέρι. Η Μπάμπεργκ κατάφερε να πάρει και πάλι το προβάδισμα μετά από ώρα με 17-14 και 3 λεπτά πριν την λήξη του δεκαλέπτου πήρε το μεγαλύτερο προβάδισμα της με 21-16 μετά από καλάθι του Νίκου Ζήση. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους Γερμανούς μπροστά με 23-22.

Η Εφές ξεκίνησε δυνατά την δεύτερη περίοδο και πέρασε μπροστά στο σκορ με 23-24 κι 25-29 στο 13' με τον Γκρέιντζερ να φτάνει τους 12 πόντους. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 27-32, αλλά με ένα σερί 7-2 ισοφάρισαν σε 34-34 4:30 λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με πρωταγωνιστή τον Κοζέρ που είχε 13 πόντους. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες ήταν κοντά (39-39), αλλά και πάλι οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι έκαναν ένα σερί 6-0 και πήραν κεφάλι στο σκορ με 45-39. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +7 (48-41).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι κρατούσαν εύκολα μία διαφορά πάνω από τους 5 πόντους (52-45), ενώ στο 24' πήραν για πρώτη φορά στο ματς διαφορά με 10 πόντους (61-51) σε ένα ματς με γρήγορο ρυθμό και τις δυό ομάδες να δίνουν πλέον βάση στην επίθεση. Η Εφές κατάφερε να μειώσει την διαφορά 7 και 4 πόντους (63-56 και 63-59) και έδωσε νέο ενδιαφέρον στον αγώνα, ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε με την Μπάμπεργκ να έχει τελικά ένα σημαντικό προβάδισμα με 7 πόντους (71-64).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι δύο ομάδες μπήκαν αποφασισμένες για την νίκη με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στους 4 (71-67), αλλά την Μπάμπεργκ να απαντάει με σερί 7-2 και να στέλνει την διαφορά στο +9 (78-69) 6:30 λεπτά πριν το φινάλε και να είναι το μεγάλο φαβορί για την νίκη. Οι παίκτες του κόουτς Περάσοβιτς 4 λεπτά πριν την λήξη μείωσαν στους 6 (80-74) και έβαλαν φωτιά στο ματς αφού έδειχναν ότι μπορούν να κάνουν την ανατροπή. Στο 38' η Εφές έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση μειώνοντας σε 82-79 με καλάθι του Ερτέλ. Οι γηπεδούχοι όμως με ένα 4-0 σερί έστειλαν την διαφορά και πάλι στο +7 (86-79) στο τελευταίο 1,5 λεπτό κλειδώνοντας ουσιαστικά την νίκη. Τελικό σκορ 91-83 με την ομάδα του κόουτς Τρινκιέρι να παίρνει μία μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 48-41, 71-64, 91-83

Μπάμπεργκ(Τρινκιέρι): Κοζέρ 28(3), Μέλι 11(1), Ζήσης 8(1), Νίκολιτς, Στάιγκερ 3(1), Λο, Στρέλνιεκς 12(1), Τάις 2, Βερεμένκο 2, Μίλερ 17(3), Χέκμαν, Ραντόσεβιτς 8

Αναντολού Εφές(Περάσοβιτς): Τόμας 5, Χάνεϊκατ 17(1), Μπαλμπάι, Μπαϊκάν, Οσμάν 3(1), Μπράουν 18(1), Γκεγίκ, Κορκμάζ, Γκρέιντζερ 23(3), Όμιτς, Ερτέλ 13(3), Ντάνστον 4