«Ερυθρόλευκη» απόδραση από το Κάουνας

Ο Ολυμπιακός πήρε ένα σπουδαίο διπλό στο Κάουνας απέναντι στην Ζαλγκίρις του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους με 88-75. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έπαιξαν εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο μέρος και πέρασαν από μία δύσκολη και σκληρή έδρα, όπου πολλοί ανταγωνιστές του θα «σκοντάψουν». Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» έχουν ρεκόρ 8-4 και έχουν εδραιωθεί στην πρώτη 4αδα, ενώ η Ζαλγκίρις έχει ρεκόρ 4-8.

Από τον Ολυμπιακό

κορυφαίοι ήταν ο Λοτζέσκι με 16 πόντους (4/6 διπ.) και 8 ριμπάουν, ο Παπανικολάου με 16 πόντους (2/2 τριπ.), 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα και ο τραυματίας Πρίντεζης με 15 πόντους (6/9 διπ.) και 6 ριμπάουντ. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γιανκούνας με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Το φιλμ

Οι γηπεδούχοι στα πρώτα δύο λεπτά είχαν «πνίξει» τον Ολυμπιακό και ήταν μπροστά στο σκορ με 3-0 (τρίποντο του Πάνγκος). Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με ένα μικρό σερί 4-0 με καλάθια των Πρίντεζη-Σπανούλη (4-3 στο 7') και μεγάλωσαν το προβάδισμα έστω και λίγο στο +4 (5-9) μετά από καλάθι του Παπανικολάου 5:35 πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι παίκτες του Σάρας πήραν το προβάδισμα με 10-9, αλλά ο Πρίντεζης και πάλι άλλαξε το σκορ το οποίο έκανε 10-11 (στο 4'). Ο Μιλουτίνοφ μετά από 4 συνεχόμενους πόντους-σερβιρισμένους από τον Σπανούλη έδωσε προβάδισμα 3 πόντων στον Ολυμπιακό (17-14 στο 9'). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Λιθουανούς μπροστά με 23-21 καθώς βρήκαν ελεύθερα τρίποντα τα οποία εκμεταλλεύτηκαν.

Η Ζαλγκίρις στην έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου πήρε δύο φορές το μεγαλύτερο της προβάδισμα μέχρι στιγμής στο ματς με 25-21 και 28-24 (στο 12'), με τον Ολυμπιακό να έχει μεγάλο πρόβλημα στην άμυνα και στο να ακουμπήσει στο «ζωγραφιστό» την μπάλα στην επίθεση. Με ένα μεγάλο τρίποντο στο τέλος της επίθεσης των φιλοξενούμενων ο Βασίλης Σπανούλης μετά από ώρα ισοφάρισε σε 30-30 (15') σε ένα πολύ κλειστό και σκληρό παιχνίδι. 3 λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου ο Σεϊμπούτις με ένα ακόμα τρίποντο στον αφινιδιασμό αυτή την φορά έκανε το 35-34, σε ένα σπουδαίο ντέρμπι. Το ημίχρονο έκλεισε με τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπροστά με 42-40 και τους Πρίντεζη-Μπιρτς να παίρνουν πάνω τους τον Ολυμπιακό με προσωπικούς πόντους.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και με κύριους εκφραστές τους Παπανικολάου και Πρίντεζη προηγήθηκε με 47-43 στο 23' και με 45-50 στο 24'. Η Ζαλγκίρις απάντησε με σκληρή άμυνα και με ένα σερί 6-0 έκανε το σκορ 51-50, ενώ παράλληλα άφησε τον Ολυμπιακό χωρίς καλάθι για 3:30 λεπτά. Το ματς συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες (56-56 στο 28') και τους φιλοξενούμενους να κλείνουν την τρίτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 63-60 έπειτα από 2/2 βολές του Μιλουτίνοφ.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα ξεκίνησε με τον Λοτζέσκι να ποστάρει τον Λεκαβίτσιους και να κάνει το 60-65 με τον Ολυμπιακό να δείχνει αποφασισμένος να πάρει ένα σπουδαίο διπλό σε ένα σκληρό ματς. Οι παίκτες του κόουτς Σφαιρόπουλου 7 λεπτά πριν το φινάλε ήταν εξαιρετικοί αμυντικά και είχαν μία διαφορά της τάξης των 5 πόντων (62-67) που σε ένα τόσο κλειστό ματς τους έδινε ένα σαφές πλεονέκτημα. Ένα καλάθι και φάουλ του Λοτζέσκι στον αιφνιδιασμό έπειτα από πάσα του Γκριν έστειλε τον Ολυμπιακό στο +9 (64-73) 5 λεπτά πριν το τέλος και τον έχρισε το απόλυτο φαβορί για την νίκη. Στα 4 λεπτά όλοι «πάγωσαν» στον πάγκο του Ολυμπιακού καθώς ο Πρίντεζης τραυματίστηκε στον αστράγαλο και αντικαταστάθηκε. Ο Παπανικολάου στα 3 πριν το φινάλε έστειλε την διαφορά για πρώτη φορά στο +10 (66-76) και ουσιαστικά «κλείδωσε» το διπλό για τον Ολυμπιακό. Ο Σπανούλης εκεί που η Ζαλγκίρις έκανε το 70-76 με καλάθι του Μότουμ απάντησε με δύσκολο λέι απ και έστειλε την διαφορά και πάλι στους 8 (78-70). Στο τελευταίο 1,5 λεπτό ο Σάρας είχε δώσει εντολή στους παίκτες του να κάνουν φάουλ στον Μπιρτς για να τον στείλουν στις βολές, όμως δεν του βγήκε σε καλό καθώς ο Αμερικανός ήταν πολύ εύστοχος. Τελικά παρά την πίεση οι Πρωταθλητές Ελλάδας στο τέλος πήραν μία μεγάλη νίκη με 88-75 και απέδρασαν από το Κάουνας.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 40-42, 60-63, 75-88

Ζαλγκίρις Κάουνας (Γιασικεβίτσιους): Πάνγκος 7(1), Λεκαβίτσιους 11, Βαλίνσκας, Βέστερμαν 7, Σεϊμπούτις 5(1), Μότουμ 12(2), Γιανκούνας 18(2), Γιαβτόκας, Μιλάκνις 6(2), Λίμα, Καβαλιάουσκας 6, Ουλανόβας 3

Ολυμπιακός(Σφαιρόπουλος): Γκριν 10(2), Μπιρτς 13, Γιανγκ 2, Παπαπέτρου, Σπανούλης 10(2), Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ 6, Πρίντεζης 15(1), Παπανικολάου 16(2), Μάντζαρης, Λοτζέσκι 16(1), Αθηναίου