Ο Γιουλ «σκότωσε» την Μπάμπεργκ

Ένα σπουδαίο διπλό πανηγύρισε η Ρεάλ Μαδρίτης στην Βαμβέργη με 91-89 σε ένα σπουδαίο ντέρμπι που κρίθηκε στο τέλος από ένα μεγάλο καλάθι του τεράστιου Σέρχιο Γιουλ. Η Μπάμπεργκ έπαιξε καλά, αλλά η ατυχία που την κυνηγάει στο τέλος των αγώνων της στέρησε την νίκη, ενώ η άμυνα της δεν βρέθηκε και σε καλό βράδυ. Πλέον η Ρεάλ είναι στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με την ΤΣΣΚΑ με 14-5 ρεκόρ, ενώ οι Γερμανοί του Νίκου Ζήση έχουν ελάχιστες ελπίδες για την οκτάδα με ρεκόρ 7-12.

Κορυφαίοι των Μαδριλένων

ήταν ο «μαγικός» Γιουλ με 26 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Κάρολ με 24 πόντους (3/6τριπ.) και ο Αγιόν με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ. Από την πολύ καλή Μπάμπεργκ ξεχώρισε ο Κοζέρ με 14 πόντους και ο Μίλερ με 13, ενώ ο Ζήσης είχε 8 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Το φιλμ του αγώνα

Η Ρεάλ μπήκε καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκε με 5-2 στο δεύτερο λεπτό με 3 πόντους του Γιούλ, όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τον Μίλερ να φτάνει γρήγορα τους 5 πόντους πέρασαν μπροστά με 8-7 9 (στο 3'). Το παιχνίδι είχε πολύ καλό ρυθμό και με τους Γιουλ-Αγιόν να έχουν 9 από τους 13 πόντους των Ισπανών, εκείνοι πέρασαν και πάλι μπροστά με 13-10 (στο 5'). 3 λεπτά πριν την λήξη της πρώτης περιόδου ο Αγιόν έφτασε τους 8 πόντους και κρατούσε την Ρεάλ μπροστά στο σκορ (19-16), όμως η Μπάμπεργκ αντέδρασε ξανά προηγήθηκε με 21-19 έπειτα από βολές του Στρέλνιεκς, αλλά οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 6-0 έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +4 (25-21).

Στα πρώτα τρία λεπτά της δέυτερης περιόδου η διαφορά υπέρ της Ρεάλ παρέμεινε στα ίδια επίπεδα των 5-6 πόντων (34-28) με τον Ρούντι να παίρνει σκυτάλη από Γιουλ και Αγιόν με 8 δικούς του πόντους. Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι όμως με ένα εντυπωσιακό σερί 8-0 και με πρωταγωνιστές τους Στρέλνιεκς-Τάις πέρασε μπροστά στο σκορ με 36-34 (στο 15'). Οι Μαδριλένοι όμως σε εκείνο το σημείο ξέσπασαν και με ένα απίστευτο δικό τους σερί 16-5 και τον Κάρολ να φτάνει τους 14 πόντους πήραν μία σημαντική διαφορά 9 πόντων (50-41 στο 18'). Τελικά το πρώτο ημίχρονο έληξε με ένα ακόμα Γερμανικό σερί (7-1) και σκορ 51-47.

Στο δεύτερο ημίχρονο του σπουδαίου αγώνα, η Ρεάλ στα πρώτα 3 λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου διατηρούσε την διαφορά στα επιπέδα των 4-5 πόντων (56-51) με τον Γιουλ να φτάνει τους 15 πόντους, όμως η Μπάμπεργκ πίεζε πολύ και έδειχνε ανταγωνιστική. Μάλιστα οι Γερμανοί ισοφάρησαν σε 56-56, ενώ λίγο αργότερα πέρασαν και μπροστά (59-58 στο 25') με τρίποντο του Μίλερ (11π.). Οι Ισπανοί στο τελευταίο τρίλεπτο της τρίτης περιόδου είχαν το προβάδισμα με 66-62 σε ένα μεγάλο ντέρμπι που και οι δύο ομάδες ήθελαν την νίκη. Τελικά το δεκάλεπτο τελείωσε με 70-69 και όλα τα ενδεχόμενα ήταν ανοιχτά.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, το προβάδισμα άλλαζε συνέχεια χέρια στα πρώτα δύο λεπτά με την Μπάμπεργκ να προηγείται με 73-72 και το ματς να έχει απίστευτη ένταση και γρήγορο ρυθμό. Στα τελευταία 6 λεπτά ο αγώνας ήταν στην απόλυτη ισορροπία με το σκορ στο 78-78 και το γήπεδο να προσπαθεί σπρώξει την Μπάμπεργκ στην νίκη απέναντι σε μία πολύ καλή Ρεάλ. 3 λεπτά πριν το φινάλε του μεγάλου ντέρμπι οι Μαδριλένοι ήταν μπροστά με 1 πόντο (81-80) και όλα θα κρίνονταν στις λεπτομέρειες και στο ποια ομάδα θα κάνει το λάθος. Η ομάδα του κόουτς Τρινκιέρι στα 2 λεπτά πέρασε και πάλι μπροστά με βολές (82-81), όμως η Ρεάλ πήρε και πάλι το προβάδισμα με 84-82 περίπου 1:30 πριν το τέλος και με ένα τρίποντο του Γιουλ (87-82) αγκάλιασαν την νίκη. Τελικά στον χρόνο που έμεινε η Μπάμπεργκ κατάφερε να μειώσει σε 87-85, ενώ με βολές του Ζήση στα 17 δευτερόλεπτα ισοφάρησε σε 87-87 με τον Λάσο να παίρνει τάιμ άουτ. Στην τελευταία Ισπανική επίθεση η Ρεάλ κέρδισε βολές στις οποίες ευστόχησε και προηγήθηκε και πάλι με 89-87 με βολές του Γιουλ στα 8 δευτερόλεπτα, με τον Τρινκιέρι με την σειρά του να παίρνει τάιμ άουτ. Η Μπάμπεργκ ισοφάρησε με βολές και πάλι του Ζήση σε 89-89, όμως ο απίστευτος Γιουλ «σκότωσε» την Μπάμπεργκ στο 1 δευτερόλεπτο και έδωσε την μεγάλη νίκη στην Ρεάλ με 91-89.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 47-51, 69-70, 89-91

Μπάμπεργκ(Τρινκιέρι): Κοζέρ 14(1), Μέλι 11(1), Ζήσης 8, Στάιγκερ, Τάις 12, Λο, Στρέλνιεκς 9(2), Βερεμένκο, Μίλερ 13(3), ΜακΝίλ 5(1), Χέκμαν 6(1), Ραντόσεβιτς 11

Ρεάλ Μαδρίτης(Λάσο): Ράντολφ 2, Ντρέιπερ 5(1), Ρούντι Φερνάντεθ 9(1), Νοτσιόνι, Ματσιούλις, Ρέγες 4, Αγιόν 16, Κάρολ 24(3), Χάντερ 2, Γιουλ 26(2), Τόμπκινς3 , Τέιλορ