Ντάνστον στο Basketblog.gr: "Σε κάθε ματς βελτιωμένοι"!

Η αναμέτρηση μεταξύ Ολυμπιακού και Άρη, αν και η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου δε πρόδιδε αυτήν την εξέλιξη, κύλησε εύκολα για τους "ερυθρόλευκους", οι οποίοι στο δεύτερο μέρος πάτησαν "γκάζι" και απέδειξαν την ανωτερότητά τους, απέναντι στο σύνολο του Δημήτρη Πρίφτη, με το τελικό σκορ να είναι 84-68. Ο Μπράιαντ Ντάνστον, ήταν στην τρίτη περίοδο ένας από τους "κινητήριους μοχλούς" για τον Γιάννη Σφαιρόπουλο, προκειμένου η ομάδα του να "εκτοξεύσει" τη διαφορά από τους Θεσσαλονικείς

και διατηρήσει εύκολα το αήττητο στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Ο Αμερικανός σέντερ μιλάει στο basketblog.gr για το εν λόγω ματς και τους παράγοντες που το έκριναν, ενώ κάνει και το δικό του απολογισμό για τον σχεδόν ολοκληρωμένο πρώτο γύρο (υπάρχει ένα ακόμη ματς στην Ελευσίνα, με αντίπαλο τον Πανελευσινιακό). Δε διστάζει, παράλληλα, να αναφερθεί στο παιχνίδι της Κωνσταντινούπολης, με αντίπαλο την Φενέρπαχτσε (Παρασκευή 16/1, 20:00).

Συνέντευξη στον Ραφαήλ Αλαγά

Μπράιαντ, μία εύκολη νίκη τελικά για εσάς, αν και στο πρώτο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα δεν έδειχνε πως θα τα καταφέρνατε τόσο άνετα. Τι είναι αυτό που άλλαξε στην επανάληψη;

Καταλάβαμε πως έπρεπε να διορθώσουμε μερικά πράγματα στην επίθεσή μας, να σιγουρέψουμε κάθε μπάλα, καθώς και τη σωστή κυκλοφορία της επιθετικά, ενώ οφείλαμε να γίνουμε πιο επιθετικοί. Η άμυνα, βασικά, ήταν αυτή που μας έδωσε την ευκαιρία να επικρατήσουμε άνετα στο δεύτερο μέρος.

Ο αρχηγός σας, Βασίλης Σπανούλης, δεν κατάφερε να σκοράρει σήμερα, ταυτόχρονα όμως μοίρασε 9 ασίστ.

Αυτό δείχνει τι παίκτης είναι. Ακόμη κι όταν δε σκοράρει, ξέρει τι να κάνει έχοντας την μπάλα στα χέρια του, άρα ακόμη και τότε είναι αποτελεσματικός. Πάντοτε βοηθά σε μεγάλο βαθμό τους συμπαίκτες του, καθώς όλοι οι αντίπαλοι εστιάζουν αρχικά το παιχνίδι τους στο πώς θα τον σταματήσουν.

Μπορούμε να πούμε πως στο πρώτο μέρος ήσασταν λίγο πιο χαλαροί, και γι’ αυτό το λόγο ο Άρης ήταν κοντά στο σκορ, ή απλώς οι αντίπαλοί σας είχαν μία ανταγωνιστική εικόνα;

Δεν νομίζω πως ήμασταν χαλαροί. Οι αντίπαλοί μας μπήκαν στο παρκέ με διάθεση να επιτεθούν, ενώ παράλληλα κατάφεραν να σκοράρουν μερικά δύσκολα καλάθια, κάτι που μας έκανε να νιώσουμε πίεση από τον Άρη. Γι’ αυτούς τους λόγους, κυρίως, νομίζω πως κύλησε έτσι το πρώτο ημίχρονο.

Βρίσκεστε στην πρώτη θέση, κοντά στο τέλος του πρώτου γύρου, έχοντας ολοκληρώσει γι’ αυτό το μισό τις εντός έδρας υποχρεώσεις σας. Πώς αξιολογείς την πορεία σας, στο ήμισυ αυτό του πρωταθλήματος;

Σε κάθε παιχνίδι, ασφαλώς, παρουσιαζόμαστε διαρκώς βελτιωμένοι. Κανείς δε γνωρίζει, από την άλλη βέβαια, τι μπορεί να συμβεί μελλοντικά. Πρέπει, λοιπόν, να συνεχίζουμε να αμυνόμαστε, να μοιράζουμε σωστά την μπάλα και να ακολουθούμε τις εντολές του προπονητή μας. Νομίζω πως με αυτόν τον τρόπο, όλα θα κυλήσουν όπως εμείς θέλουμε.

Έχετε, τώρα, ένα μεγάλο παιχνίδι στην Κωνσταντινούπολη, με αντίπαλο της Φενέρμπαχτσε. Ποια είναι η δική σου οπτική γωνία, σχετικά με αυτή σας την αποστολή;

Είναι ένα ακόμη πολύ δύσκολο παιχνίδι, και τέτοια ματς πάντα θα είναι σκληρά για οποιαδήποτε ομάδα στον όμιλό μας. Είναι σίγουρα μία πολύ καλή ομάδα, κι εμείς από την πλευρά μας οφείλουμε να μπούμε στο παρκέ συγκεντρωμένοι, να περιορίσουμε τα ατού τους και να τρέξουμε στην επίθεσή μας, μοιράζοντας παράλληλα σωστά την μπάλα.