Νίκησε αλλά... έχασε ΜακΚόλουμ

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε με το… δεξί στο τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης», που διεξάγεται στην Κρήτη, καθώς επικράτησε του Ρεθύμνου με 68-63. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου βρίσκονταν πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στο δεύτερο μισό του αγώνα κατέφερε να πάρει το προβάδισμα και την πρώτη νίκη στο συγκεκριμένο τουρνουά. Το δυσάρεστο για τους νικητές είναι

ότι στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα ο Έρικ ΜακΚόλουμ τραυματίστηκε στον τετρακέφαλο (γονατιά) κι η κατάστασή του θα επανεκτιμηθεί αύριο μετά τις αναγκαίες εξετάσεις.

Οι διοργανωτές ξεκίνησαν το παιχνίδι δυναμικά και με πολύ καλή άμυνα (κάτι που είχαν δουλέψει πολύ τις τελευταίες μέρες στις προπονήσεις), με αποτέλεσμα να πάρουν το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο με 15-10. Το Ρέθυμνο κατάφερε να μείνει στη θέση του οδηγού και στη δεύτερη περίοδο καθώς παρά τις προσπάθειες του Πανιωνίου βρήκε τις λύσεις στον επιθετικό τομέα. Έτσι το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με 32-28 υπέρ του ΑΓΟΡ.

Στη συνέχεια η ομάδα της Νέας Σμύρνης αντέδρασε και άρχισε την αντεπίθεση με πρωταγωνιστές τους Βασίλη Σίμτσακ και Χρήστο Σαλούστρο. Οι δυο τους βρήκαν λύσεις στην επίθεση του Πανιωνίου και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την αθηναϊκή ομάδα να παίρνει το προβάδισμα με 47-44. Στην τελευταία περίοδο το Ρέθυμνο έφερε το παιχνίδι στα ίσα (58-58 στο 38’), αλλά ο Πανιώνιος ήταν ψύχραιμος στα τελευταία λεπτά του αγώνα και πήρε τη νίκη με 68-63.

Τα δεκάλεπτα: 15-10, 32-28, 44-47, 63-68.
Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χαρτ 8, Καλινικίδης, Κουμπούρας 6,Αγγελόπουλος 16 (2), Προύιτ 4, Αντωνόπουλος, Καλαμπόκης 9, Κανονίδης 1, Άρμπετ 2, Λάτοβιτς 2, Αλεξάντερ 7 (1/8 δίπ., 8ρ.), Γκάμπριελ 8 (7ρ.).
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 15 (2), Σταμάτης, Μοτσενίγος 2, Ντούβνιακ 7 (1), Μισέλ 1, Μίλμπουρν 11 (1),Αθανασούλας, Μπατής 8 (1), Σίμτσακ 7 (12ρ.), Καββαδάς 3, Λάνγκφορντ 3, Σαλούστρος 11.