Μεγάλη νίκη της Μακάμπι επί της κάκιστης Φενέρ (vid)

Μία σπουδαία νίκη πήρε με 87-77 η Μακάμπι Τελ Αβίβ εντός έδρας απέναντι στην Φενέρμπαχτσε του Ζέλικο Ομπράντοβιτς και του Κώστα Σλούκα η οποία γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη ήττα της στην Ευρωλίγκα. Οι γηπεδούχοι αν εξαιρέσουμε το πρώτο δεκάλεπτο ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του ματς και νίκησαν σχετικά εύκολα τους αντιπάλους τους στο δεύτερο μέρος. Πλέον η Μακάμπι κάνει το ρεκόρ της 3-4 στην διοργάνωση, ενώ η Φενέρ που είχε ξεκινήσει με 4-0 πλέον έχει 4-3 και προβληματίζει έντονα. Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Ουίμς με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ

και 4 ασίστ και ο Οχαγιόν με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ. Από την Φενέρ ξεχώρισαν ο Ουντό με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Σλούκας με 10 πόντους και 8 ασίστ.

Το φιλμ του αγώνα

Πολύ δυνατά μπήκε η Φενέρ στο παιχνίδι και κατάφερε από νωρίς να πάρει ένα μικρό προβάδισμα 4 πόντων (2-6 στο 2:30) και 6 πόντων με 2-8 στο 3'. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν σε 8-10, αλλά ένα μικρό σερί και πάλι των Τούρκων έκανε το σκορ 10-15 (στο 7'). Το δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 15-17 και την Μακάμπι παρότι ισοφάρισε σε 15-15, να βρίσκεται πάλι πίσω με 2/2 βολές του Σλούκα. Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου οι παίκτες του κόουτς Χαντάρ «έτρεξαν» ένα σερί 10-4 και πήραν το μεγαλύτερο προβάδισμα τους μέχρι στιγμής στο ματς με 25-21, με την Φενέρ να μην μπορεί να αμυνθεί. Πάντως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ με 26-29 με τον Κάλινιτς να φτάνει τους 6 πόντους,4 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Σε εκείνο το σημείο του παιχνιδιού οι φίλαθλοι της Μακάμπι έδωσαν ώθηση στους παίκτες να κάνουν ένα εντυπωσιακό σερί 11-0 μέσα σε λιγότερο από 3 λεπτά κάτι που τους έδωσε προβάδισμα με 37-29, 2:30 λεπτά πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια. Τελικά το πρώτο μέρος έληξε με 43-39 και τους Τούρκους να προβληματίζουν και πάλι με την απόδοση τους.

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 51-45 και τον εκπληκτικό Σόνι Ουίμς να φτάνει τους 16 πόντους, αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν μειώνοντας σε 53-52 με τον Ντίξον (7 πόντους) να σημειώνει το πρώτο του τρίποντο στον αγώνα 4 λεπτά πριν το τέλους του τρίτου δεκαλέπτου. Η Μακάμπι και πάλι με ένα δικό της σερί 9-1 προηγήθηκε για πρώτη φορά με +9 (62-54), στο 27' με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Ουίμς (20 πόντους) και Σμιθ (11 πόντους). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 66-60 παρότι η διαφορά έγινε κάποια στιγμή και διψήφια (64-54). Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μακάμπι μπήκε και πάλι πολύ δυνατά και με σερί 6-0 και τον Ουίμς να φτάνει τους 22 πόντους η διαφορά για πρώτη φορά πήγε στο +12 (72-60). Το σερί μάλιστα συνεχίστηκε και έφτασε το 10-0 με αποτέλεσμα η διαφορά να πάει στο +16 (76-60) 6 λεπτά πριν την λήξη του αγώνα. Το «πάρτι» της Μακάμπι συνεχίστηκε και στην συνέχεια της τέταρτης περίοδου με την διαφορά να φτάνει και το +18 (85-67) 3 λεπτά πριν την λήξη. Τελικά οι γηπεδούχοι νίκησαν με 87-77 και ανάγκασαν τον Ζοτς και την ομάδα του στην τρίτη συνεχόμενη ήττα τους στην διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 43-39, 66-60, 87-77

Μακάμπι Τελ Αβίβ(Χαντάρ): Γκάουντλοκ, Ρουντ 10, Σίλεί 2, Σμιθ 15(3), Γίβζορι, Μέκελ, Πνίνι 5, Οχαγιόν 19(3), Ουίμς 22(2), Αλεξάντερ, Άιβερσον 6, Ζίρμπες 8

Φενέρμπαχτσε(Ομπράντοβιτς): Χερσέκ, Ουντό 17, Μαχμούτογλου, Άντιτς, Σλούκας 10(1), Αρνά, Νάναλι 8(2), Βέσελι 16, Κάλινιτς 8, Ντίξον 9(1), Ντουβερίογλου, Ντατόμε 9(3)