Ανεβαίνει η Εφές, νίκησε και την Ούνικς

Η Εφές πανηγύρισε την τρίτη νίκη της στην Ευρωλίγκα, με το εντός έδρας 104-99 επί της Ούνικς μετά από ένα άκρως επιθετικό και θεαματικό παιχνίδι. Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς δυκσολεύτηκε πολύ για 25 λεπτά, αλλά μετά έδειξε ότι είχε περισσότερες λύσεις και εέβαλε τον ρυθμό της φτάνοντας στην επικράτηση καθοδηγούμενη στην αντεπίθεσή της από τον Τόμας Ερτέλ.

Εκπληκτικό ρυθμό πήρε ο αγώνας από τα πρώτα του λεπτά και οι επιθέσεις κυριάρχησαν κατά κράτος των... ανύπαρκτων αμυνών.
Οι δύο ομάδες άρχισαν με στόχευση κοντά στο καλάθι, η Εφές

με τον Ντάνστον και η Ούνικς με τον συνήθη ύποπτο Παραχούσκι ο οποίος ήταν ασταμάτητος σε μια ακόμα έναρξη αγώνα. Οταν βρήκε, γρήγορα αυτή τη φορά και τη συμπαράσταση του Λάνγκφορντ από μακριά, οι Ρώσοι ξέφυγαν με 15-9 στο 5'30''.

Τα κάστανα από τη φωτιά για την Εφές ανέλαβε να βγάλει ο Τσεντί Οσμάν. Με 3/4 τρίποντα έφερε την ομάδα του μπροστά με 18-17 στο 7'30'' και η λήξη του δεκαλέπτου βρήκε την Ούνικς να προηγείται με 26-24 σε μια περίοδο με δαινομισμένο ρυθμό.

Τα μεγάλα σερί σε μικρά χρονικά διαστήματα χαρακτήριαν το δεύτερο δεκάλεπτο, το οποίο κύλησε σε εξίσου γρήγορο ρυθμό με... αστραπιαίες επιθεσεις. Η Ούνικς παρέμενε καλύτερη και με πειρσσότερες επιθετικές λύσεις, ο Κολόμ ήταν σε τρομερή βραδιά τόσο εκμεταλλευόμενος τους συμπαίκτες του όσο και σκοράροντας και στο 16'30'' οι Ρώσοι ξέφυγαν με 9 πόντους, 38-47 μετά από ένα τρίποντο του Αντίποφ.
Ο Τόμας έδωσε τις απαντήσεις που έψαχνε η Εφές και με ένα τρίποντο και βολή δικά του ήρθε το 49-49 στο 18'30'' μετά από σερί 11-2, όμως, η λήξη του ημιχρόνου βρήκε και πάλι την Ούνικς μπροστά με 54-49.

Η Ούνικς παίζοντας με δίδυμους πύργους, Παραχούσκι και Μπάνιτς και συνεχίζοντας να είναι εκπληκτικά ελυστοχη διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα και το προβάδισμα στο σκορ μέχρι το 22'30'' και το 57-63 και κάπου εκεί ο Περάσοβιτς αποφάσισε να ανεβάσει ψηλά την πίεση της άμυνάς του.

Οι Ρώσοι άρχισαν να τα χάνουν και να κάνουν λάθη, η Εφές να βρίσκει εύκολα καλάθια και να ανατρέπει σταδιακά την εικόνα του αγώνα. Το 10-0 μέχρι το 24'30'' με τον Ερτέλ πρωταγωνιστή αμυντικά, οργανωτικά και εκτελεστικά την έφερε σε θέση οδηγού, 64-63 μετά από πολλή ώρα, στο 27' το σερί είχε διευρυνθεί σε 16-4 και το σκορ ήταν 73-67, ένα λεπτό αργότερα με τον Τόμας να έχει επανέλθει στο σκοράρισμα η Εφές έφτασε στο +9, 78-69 κι η περίοδος έληξε με τους Τούρκους σε θέση οδηγού στο 81-74.

Η Εφές ήταν πιο φρέσκια,με πολύ περισσότερες λύσεις, είχε πάρει την ψυχολογία με το μέρος της και είχε και τον Ερτέλ... σεληνιασμένο στο δεύτερο ημίχρονο και κάπως έτσι έγινε το απόλυτο αφεντικό. Το 95-83 στο 35' ήταν η πρώτη διψήφια υπέρη της διαφορά απέναντι στην κουρασμένη και με κατακόρυφη πρώτη της ευστοχίας της Ούνικς, που έδειχνε σαν να μη μπορεί να αντιδράσει παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του συνήθη ύποπτου Λάνγκφορντ που έφερε ο 98-94 στο 39'30''.

ΕΦΕΣ (Περάσοβιτς): Τόμας 20(2), Χάνεϊκατ 12(2), Μπαλμπάι, Μπράουν 8, Οσμάν 16(4), Κότον, Γκρέιντζερ 7(1), Ομιτς 4, Ερτέλ 24, (2), Ντάνστον 13

ΟΥΝΙΚΣ (Πασούτιν): Τζόνσον 10(2), Αντίποφ 5(1), Λάνγκφορντ 25(4), Παραχούσκι 20, Κολόμ 11(1), Μπάνιτς 6, Βορονόφ 6, Πανίμ 6(2), Καϊμακόγλυ 6, Ουίλιαμς 4

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΜΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ.