Με την αύρα του...Αντετοκούνμπο (vid's)

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να επιστρέφεις στις καλές εμφανίσεις, οι Μπακς κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στην έδρα των Χόρνετς με 104-94 στην παράταση, κάνοντας τα εύκολα...δύσκολα! Τα «Ελάφια» προηγήθηκαν με +21 (22-43) στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους της Σάρλοτ να καταφέρνουν με ένα επιμέρους σερί 14-2 στο φινάλε να προσπεράσουν με 83-81, πριν ο Μπράντον Νάιτ, με ένα αρκετά δύσκολο καλάθι, στείλει την αναμέτρηση στην παράταση. Εκεί το συγκρότημα του Τζέισον Κιντ, στάθηκε καλύτερα και με επιμέρους σκορ 11-21, έφτασε στη νίκη. Ο Γιάννης είχε 16 πόντους με 7/8 σουτ,

2/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κοψίματα και μόλις 1 λάθος σε 35 λεπτά συμμετοχής, ενώ 18 πόντους είχε ο Μπράντον Νάιτ, και 17 πόντους ο Τζάρεντ Ντούντλεϊ (2/4 τριπ.). Για τους Χόρνετς, σε πολύ κακό βράδυ βρέθηκε ο Αλ Τζέφερσον με 6 πόντους (3/12 σουτ), ενώ ο Κέμπα Ουόκερ σκόραρε 28 πόντους, με τον Τζέραντ Χέντερσον να προσθέτει 19 πόντους.

Μπορεί οι Ουίζαρντς να μην έχουν την καλύτερη δυνατή παράδοση όταν επισκέπτονται το Χιούστον (έχουν 25 ήττες στα τελευταία 30 ματς), αλλά αυτή την φορά φρόντισαν να έχουν στην φαρέτρα τους τον «μάγο» Μπράντλεϊ Μπίαλ, ο οποίος με 33 πόντους και 6/6 βολές στο φινάλε, εκτός από προσωπικό ρεκόρ καριέρας, ώθησε την ομάδα του στη νίκη με 104-103, σε ένα παιχνίδι που οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 91-98 στο 1:12, πριν δεχθούν 9 πόντους μέσα σε 20'', όλους από τον εκπληκτικό Τζέιμς Χάρντεν (33 π., 12/23 σουτ), οι οποίοι ωστόσο δεν ήταν αρκετοί. Εξαιρετικός για τους νικητές ήταν ο Πολ Πιρς με 21 πόντους (7/9 σουτ), ενώ 15 πόντους είχε ο Κόρεϊ Μπρούερ για τις «Ρουκέτες», γεγονός που άφησε για 3ο συνεχόμενο παιχνίδι εκτός αποστολής τον Κώστα Παπανικολάου.

Τα αποτελέσματα:

Σάρλοτ - Μιλγουόκι 94-104 (παρ), 83-83 (κ.αγ.)Ιντιάνα - Σικάγο 90-92Μπρούκλιν - Σακραμέντο 107-99Μαϊάμι - Ορλάντο 101-102Χιούστον - Ουάσινγκτον 103-104Λος Άντζελες Κλίπερς - Γιούτα 101-97