Με θετικό τον Κουφό...δάγκωσαν οι «Αρκούδες» (vid's)

Στην πέμπτη τους διαδοχική νίκη απέναντι στους Σακραμέντο Κίνγκς έφτασαν οι Γκρίζλις καθώς επικράτησαν στην έδρα των «Βασιλιάδων» με 97-86. Το παιχνίδι είχε δυο πρόσωπα καθώς το Μέμφις επέβαλε τον νόμο του και με τους Ζακ Ράντολφ (22 πόντοι, 9/12 σουτ και 10 ριμπάουντ) και Μαρκ Γκασόλ (19 πόντοι, 8 ριμπάουντ και 9 ασίστ) να κυριαρχούν κάτω από τις δυο ρακέτες έφτασε την διαφορά στο +20 (61-41) πριν ο Μάικ Μαλόουν αποφασίσει να αποσύρει όλη του την βασική πεντάδα για τα τελευταία 20 λεπτά. Μετά από αυτό η «Sleep Train Arena»...ξύπνησε, οι λεγόμενοι παγκίτες πέτυχαν τους 57 από τους 86 πόντους

των γηπεδούχων και κατάφεραν να μειώσουν σε απόσταση βολής (79-82). Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο ο Ράντολφ δεν είχε όρεξη για αστεία και έτσι οι «Αρκούδες» έφυγαν με το διπλό από το Σακραμέντο. Καλή απόδοση, αν και δεν αγωνίστηκε για μεγάλο χρονικό διάστημα (13,5 λεπτά) είχε ο Κώστας Κουφός με 6 πόντους (2/2 βολές, 2/3 δίποντα, 6 ριμπάουντ και 2 κοψίματα) ενώ ο Ντέιβ Τζόεργκερ άφησε στον πάγκο τον Νικ Καλάθη. Για τους γηπεδούχους κορυφαίος ήταν ο Τράβις Άουτλο με 18 πόντους, όλους στο δεύτερο ημίχρονο.

Στις νίκες επέστρεψαν οι Λέικερς, οι οποίοι έπιασαν καταπληκτική απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο, και επικράτησαν στο «Staples Center» των Πίστονς με 114-99. Εκπληκτική απόδοση έπιασε ο Τζόρνταν Χιλ με 24 πόντους και 17 ριμπάουντ, ο Τζόντι Μικς και ο Νικ Γιάνγκ είχαν από 19 πόντους, ενώ ο Στιβ Μπλέικ μοίρασε 16 ασίστ. Τα πάντα κρίθηκαν σε ένα τρίλεπτο (34' με 37') όταν οι παίκτες του Μάικ Νταντόνι έτρεξαν ένα επιμέρους σερί 16-0 «καθαρίζοντας» τη νίκη. Για το Ντιτρόιτ που ηττήθηκε για 39η φορά στις τελευταίες του 41 επισκέψεις στο Λος Άντζελες ξεχώρισε ο Μπράντον Τζένινγκς με 23 πόντους.