Με όπλο την άμυνα...και τον Διαμαντίδη (81-65 τον ΚΑΟΔ)

Με τον καλύτερο τρόπο ξεπέρασε ο Παναθηναϊκός την ήττα από την Ζαλγκίρις στην Λιθουανία, καθώς επικράτησε με 81-65 του ΚΑΟΔ στην Δράμα, επιστρέφοντας στις νίκες, και έχοντας ως δυνατό του σημείο την άμυνα, αλλά και την διάθεση των Δημήτρη Διαμαντίδη και Εστεμπάν Μπατίστα. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού

ήταν για μια ακόμα φορά αποφασιστικός με 14 πόντους (2/3 τριπ.) και 10 ασίστ, ενώ ο Ουρουγουανός σέντερ είχε 20 πόντους με 9/11 δίποντα και 8 ριμπάουντ. Για τον ΚΑΟΔ, που ήταν μαχητικός, και κατάφερε να προβληματίσει τα μέγιστα τους νταμπλούχους Ελλάδας, από 14 πόντους είχαν οι Γκαι Μάρκ Μισέλ και Θοδωρής Ζάρας.

Το φίλμ Με απόλυτη ισορροπία ξεκίνησε και εξελίχθηκε το πρώτο δεκάλεπτο στην Δράμα με τον ΚΑΟΔ και τον Παναθηναϊκό να αλλάζουν 11 φορές το προβάδισμα στα πρώτα επτά λεπτά, με τον Τρότερ με τρίποντο να δίνει στην ομάδα του το μεγαλύτερο προβάδισμα της με +4 (21-17) στο 8'. Το «τριφύλλι» αντέδρασε, και με τρίποντο του Γκιστ, στο τελείωμα μιας επίθεσης ισοφάρισε σε 22-22 στο 9', με τον εκπληκτικό Μισέλ με κάρφωμα να δίνει εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του με 24-22, με τον Γάλλο σέντερ να έχει 11 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, προκαλώντας πονοκέφαλο στον Ντούσκο Ιβάνοβιτς. Το 1ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 24-25 χάρη σε τρίποντο του Σλότερ στα 23'', με τον Αμερικανό γκαρντ να κρατάει με 10 πόντους τον Παναθηναϊκό στην επίθεση. Ο ίδιος παίκτης παίκτης με φόλοου κάρφωμα μετά από αποτυχημένο ντράιβ του Παππά πέτυχε το 26-32 στο 12' , με τον Ζάρα με τέσσερις διαδοχικούς πόντους να επισημαίνει την παρουσία του στο παρκέ, και να μειώνει σε 32-34 στο 14'. Ωστόσο, από εκεί και πέρα ανέλαβε δράση ο Διαμαντίδης και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έφερε την διαφορά στο +8 (34-42) για τον Παναθηναϊκό, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 36-44, χάρη σε μια πιρουέτα του Γκιστ, η οποία κατέληξε σε ένα θεαματικό καλάθι στα 25'' πριν το τέλος. Με στόχο να καθαρίσει το παιχνίδι μπήκε ο Παναθηναϊκός στην 3η περίοδο, καθώς με τρίποντο του Γκιστ έφτασε την διαφορά στο +13 (38-51) στο 13' , για να καταφέρει να την συντηρήσει στα ίδια επίπεδα, και να κλείσει την περίοδο στο 51-62, με τον Μαυροβούνιο τεχνικό να χρησιμοποιεί στην ίδια πεντάδα του Μποχωρίδη και Χαραλαμπόπουλο, ενώ για το συγκρότημα του Κώστα Μέξα, φιλότιμες προσπάθειες κατέβαλαν οι Ζάρας (11 π.) και Χάρις (8 π.). Ο Παπαμακάριος με άμεσο τρίποντο και ο Ζάρας με έμμεσο έφεραν τον ΚΑΟΔ να μειώνει σε 57-64 στο 33', με τον Παπαμακάριο να την φέρνει στο -6 (60-66) με νέα τρίποντη «βόμβα» στο 34', και να ανεβάζει το θερμόμετρο στο κλειστό της Δράμας και αναγκάζοντας τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς να πάρει τάιμ άουτ. Ο Παππάς με 2 βολές έφερε την διαφορά εκ νέου στο +10 (60-70) για τους «πράσινους» στο 36', για να ακολουθήσει ένα επιθετικό ξέσπασμα των νταμπλούχων Ελλάδας οι οποίοι με κάρφωμα του Μπατίστα ανέβασε στην διαφορά στο +16 (60-76), ενώ κράτησε τους γηπεδούχους για 4 λεπτά χωρίς πόντο, με αποτέλεσμα να φτάσει στο τελικό 65-81.