Με οδηγό τον Πρίντεζη!

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε αλλά πήρε την πολύτιμη νίκη κόντρα στην Ζαλγκίρις με 73-64 στο ΣΕΦ. Οι Λιθουανοί ήταν άκρως ανταγωνιστικοί για 30 λεπτά όμως οι Πειραιώτες ήταν ανώτεροι στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφτασαν στην τελική επικράτηση, ισοβαθμώντας πλέον με την ΤΣΣΚΑ στο 16-6.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Γιώργος Πρίντεζης με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ, σε ένα καθοριστικό νταμπλ

νταμπλ. 11 πρόσθεσε ο Βασίλης Σπανούλης και 12 ο Ματ Λοτζέσκι. Για την Ζαλγκίρις ο Λεκαβίτσιους είχε 11 πόντους και ο Γιανκούνας 10.

Το φιλμ του αγώνα

Με δύο άστοχες προσπάθειες από Μάντζαρη και Πάνγκος ξεκίνησε το ματς, πριν ο Κεμ Μπιρτς ανοίξει το σκορ με 2/2 βολές. Ο Μιλάκνις ισοφάρισε με λέι απ και στην επόμενη προσπάθεια ο Μπιρτς κέρδισε νέο φάουλ με τον Πρίντεζη να κάνει βήματα στην επαναφορά. Το σκορ τρία λεπτά μετά το τζάμπολ είναι 4-4 με τον Μπιρτς να παίρνει τις προσπάθειες στην ρακέτα. Πρίντεζης και Μάντζαρης έβαλαν μπροστά τον Ολυμπιακό πριν ο Πάνγκος ισοφαρίσει σε 9-9. Εκ νέου ισοπαλία 11-11 πριν ο Πρίντεζης σκοράρει με τρίποντο για το 14-11. Ο Γιανκούνας μείωσε στο πόντο (14-13), με την άμυνα των «ερυθρολεύκων» να μην μπορεί να ανακόψει τις διεισδύσεις των Λιθουανών μέχρι στιγμής. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Λεκαβίτσιους να κερδίζει φάουλ σε... σκοτωμένη προσπάθεια και να ευστοχεί σε μία βολή για το 19-19.

Ο Καβαλιάουσκας έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (19-21) πριν ο Μιλουτίνοφ απαντήσει με όμορφη κίνηση και λέι απ. Η άμυνα των γηπεδούχων άφησε χώρο στον Γιανκούνας, που την τιμώρησε με τρίποντο για το 21-24. Αντίθετα η ομαδική δουλειά των Λιθουανών δυσκόλευε πολύ τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου στην επίθεση. 6’ και 30’’ πριν το ημίχρονο το σκορ ήταν 25-27 και οι Πειραιώτες έψαχναν τρόπο να διασπάσουν την άμυνα της Ζαλγκίρις. Ο Ουότερς ευστόχησε για τρεις και αμέσως μετά ο Λεκαβίτσιους έκανε λέι απ από την βασική γραμμή (29-27). Περισσότερη ψυχραιμία χρειαζόταν ο Ολυμπιακός για να περάσει και πάλι μπροστά. Ο Λοτζέσκι μείωσε στον ένα (32-33) στο 18’. Ο πρώην κάτοικος ΣΕΦ, Σειμπούτις, πήρε το γκολ-φάουλ, αστοχώντας όμως στην βολή (32-35). Ύστερα από φάουλ του Λεκαβίτσιους στον Λοτζέσκι, οι γηπεδούχοι είχαν 5,6’’ να εκδηλώσουν επίθεση και ο Σπανούλης με buzzer beater κατάφερε να ισοφαρίσει 35-35. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού ευστόχησε σε μια δύσκολη προσπάθεια ενώ το σουτ του βρήκε και στο ταμπλό.

Η Ζαλγκίρις είχε καταφέρει να μπλοκάρει τα ατού του Ολυμπιακού. 17-10 τα ριμπάουντ για τους Λιθουανούς που είναι καλύτεροι στον... αέρα στα πρώτα 20 λεπτά.

Ένα ξέσπασμα χρειάζονταν οι Πειραιώτες και ίσως το τρίποντο του Παπανικολάου να ήταν το εφαλτήριο (38-37). Όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο ο Σπανούλης προσπαθούσε να τροφοδοτήσει τον Μπιρτς με τον Καναδό σέντερ να φθείρει με φάουλ την Ζαλγκίρις. Στο 23’ το σκορ ήταν 39-40 ύστερα από τρίποντο του Βέστερμαν. Δύο ελεύθερες βολές από τον Μπιρτς έβαλαν μπροστά τον Ολυμπιακό όμως οι Λιθουανοί με τρίποντο του Πάνγκος και λέι απ του Βέστερμαν πήγαν στο +4 (41-45). Το ΣΕΦ πήρε φωτιά αμέσως μετά, με δύο τρίποντα από Πρίντεζη και Σπανούλη αλλά κι ένα κόψιμο του Μιλουτίνοφ στον Καβαλιάουσκας (47-45). Με κύριο εκφραστή τον Παπανικολάου ο Ολυμπιακός δημιούργησε μια μικρή διαφορά (54-50). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με νέο buzzer-beater, αυτή την φορά από τον Λεκαβίτσιους για το 56-54.

Οι Πειραιώτες ανέβασαν ένταση στην άμυνα, όμως αυτό οδήγησε σε τρία ομαδικά φάουλ με ενάμισι λεπτό στο τέταρτο δεκάλεπτο (57-54). Ο Λοτζέσκι πήρε επιτέλους προσπάθειες και έστειλε την διαφορά στο +7 (64-57). Ο Ολυμπιακός σαφώς βελτιωμένος και το σκορ στο 38’ ήταν 68-61, με την Ζαλγκίρις σε απόσταση ασφαλείας. Με 1’ και 20’’ ο Σπανούλης πήρε ένα μεγάλο σουτ και διαμόρφωσε το 71-61 για τους «ερυθρόλευκους» με το +10 να είναι η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι. Τελικό σκορ στο ΣΕΦ 73-64 και 16η νίκη σε 22 αγώνες για τον Ολυμπιακό.

Δεκάλεπτα: 19-19, 35-35, 56-54, 73-64

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 3(1), Μπιρτς 8, Σπανούλης 11(3), Ουότερς 8, Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ 5, Πρίντεζης 17(3), Παπανικολάου 7(1), Μάντζαρης 2, Λοτζέσκι 12(2).

Ζαλγκίρις (Γιασικεβίτσιους): Πάνγκος 6(2), Λεκαβίτσιους 11(1), Βέστερμαν 9(1), Σεϊμπούτις 2, Μότουμ 7(1), Γιανκούνας 10, Μιλάκνις 5(1), Λίμα 4, Καβαλιάουσκας 4, Ουλανόβας 6.