Με εκπληκτικό Έρβινγκ στο 1-0 οι Καβς!

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο έκαναν την εμφάνιση τους στα playoffs του NBA, οι Καβαλίερς, ο οποίοι έχοντας τους «big three» σε μεγάλα κέφια επικράτησαν των Σέλτικς με 113-100, φτάνοντας στο 1-0 και δείχνοντας από την αρχή ότι σκοπεύουν να φτάσουν μακριά. Όλα τα λεφτά για την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλάτ ήταν ο Κάιρι Έρβινγκ, ο οποίος σκόραρε 30 πόντους με 5/9 τρίποντα, πετυχαίνοντας καθοριστικά καλάθια. Οι «Κέλτες» μπήκαν ορεξάτοι στο Quicken

Loans Arena και κατάφεραν να προηγηθούν με 22-17 στο 9', κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο προβάδισμα με 31-27. Με τον Μάρκους Σμάρτ (10 π., 4/6 σουτ) να ευστοχεί στο μοναδικό του τρίποντο στο παιχνίδι οι Σέλτικς έφτασαν στο +8 (37-29) στο 14', για να ξεκινήσουν την αντεπίθεση τους οι γηπεδούχοι και να προηγηθούν με 42-40 στο 18' με ντράιβ του ΛεΜπρον, και έτσι το ημίχρονο έκλεισε με 62-54 για τους Καβς, οι οποίοι είχαν πάρει το μομέντουμ της αναμέτρησης. Ο Κέβιν Λοβ με μια βολή ανέβασε την διαφορά στο +19 (81-62) στο 32', χωρίς να μπορέσουν οι Σέλτικς να επιστρέψουν στην διεκδίκηση της νίκης.

Εκτός από τον Κάιρι Έρβινγκ, ο ΛεΜπρόν Τζέιμς σκόραρε 20 πόντους (8/18 σουτ) έχοντας 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 5 λάθη, ενώ ο Κέβιν Λοβ είχε 19 πόντους με 5/14 σουτ και 12 ριμπάουντ. Για την Βοστόνη, ο παγκίτης Αζάια Τόμας είχε 22 πόντους με 6/14 σουτ και 10 ριμπάουντ, ενώ από 12 πόντους είχαν οι Εβάν Τέρνερ (4/12 σουτ, 7 ριμπ.) και Κέλι Ολίνικ (5/7 σουτ).