Κυρίαρχη στο Τελ Αβίβ η Εφές

Η Αναντολού Εφές έκανε τα εύκολα δύσκολα κόντρα στη Μακάμπι, ωστόσο ανεβάζοντας την απόδοσή της στην τέταρτη περιόδο "άλωσε" την έδρα των Ισραηλινών με 77-86. Η "ομάδα του λαού" επέστρεψε στο παιχνίδι χάρη στην εξαιρετική τρίτη της περίοδο (23-16), όμως η Εφές που είχε τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, ανέβασε εκ νέου την απόδοσή της στο τελευταίο δεκάλεπτο (14-23) και πήρε δίκαια τη νίκη, πιάνοντας τη Μακάμπι στη βαθμολογία (αμφότερες 5-5 ρεκόρ).

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μπράουν με 22 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησε ο Χάνεϊκατ με 21π.

(8 ριμπ., 5 ασ.). Από πλευράς γηπεδούχων, ξεχώρισαν ο Σμιθ και ο Τσίρμπες με 13 πόντους έκαστος.

Το φιλμ

Η αναμέτρηση στην αρχή ήταν αμφίρροπη, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Με τρίποντο του Οχαγιόν, η Μακάμπι κατάφερε να ξεφύγει με 16-12 (3:50''), όμως αυτή που προηγούνταν στο τέλος της πρώτης περιόδου ήταν η Εφές (20-21, 10').

Στη δεύτερη περίοδο το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ (33-34, 3:53''). Σ' εκείνο το σημέιο, όμως, η Εφές πάτησε γκάζι και με 5-0 σερί, ξέφυγε με +6 (33-39, 2:29''), και μάλιστα κατάφερε να κρατήσει σταθερό το προβάδισμά της μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (40-47, 20').

Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες ήταν εξαιρετικά άστοχες και το πρώτο καλάθι ήρθε μετά από τρία λεπτά, από τον Μπράουν (40-49, 7:03''). Από εκεί και μετά, η Μακάμπι βρήκε ρυθμό και με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να περάσει μετά από πολλή ώρα μπροστά με 56-55 (3:28''). Η Εφές απάντησε άμεσα με 6-0 σερί για το 56-61 (2:16''), όμως η Μακάμπι κατάφερε να αντιδράσει εκ νέου ισοφαρίζοντας σε 63-63 με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη περίοδο, οι γηπεδούχοι είχαν το μομέντουμ και με 5-0 σερί μετέτρεψαν το 63-65 σε 68-65 (8:30''), αναγκάζοντας τον Βέλιμιρ Περάσοβιτς να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Πράγματι, οι παίκτες του αφυπνίστηκαν και βελτιώνοντας θεαματικά την άμυνά τους έτρεξαν 7-0 σερί για το 68-72 6:56'' πριν το τέλος, σκορ που παρέμεινε αμετάβλητο μέχρι τα μισά του δεκαλέπτου. Σ' εκείνο το σημείο, η Μακάμπι αντέδρασε με 5-0 σερί, περνώντας μπροστά με 73-72 (4:01''), όμως ο Χάνεϊκατ με δύο προσωπικά, αναπάντητα τρίποντα έδωσε "αέρα" πέντε πόντων στην ομάδα του (73-78) τρισήμιση λεπτά πριν το φινάλε, ενώ με δύο βολές διαμόρφωσε το 75-82, γεγονός που έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των Τούρκων.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 40-47, 63-63, 77-86