«Βασίλισσα» στην Πόλη η Φενέρ!

Σ' ένα ματς για γερά νεύρα, η Φενέρμπαχτσε πήρε το ντέρμπι κόντρα στη Ρεάλ με 78-77, χάρη σε μία βολή του Νάναλι 1,7'' πριν τη λήξη. Ο άσος της Φενέρ έχασε τη δεύτερη βολή, ωστόσο ο Κάρολ αστόχησε σε μακρινό σουτ στο φινάλε της αναμέτρησης κι έτσι οι Τούρκοι πήραν μια σπουδαία νίκη, την τρίτη συνεχόμενη. Έτσι, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ανέβηκε στο 7-3, "πιάνοντας" στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας τους "Μαδριλένους", που υπέστησαν την πρώτη τους ήττα μετά από τρεις διαδοχικές νίκες.

Έξι από τους μόλις επτά(!) παίκτες που συνολικά χρησιμοποιήθηκαν από τον "Ζοτς", είχαν

διψήφιο αριθμό πόντων, με κορυφαίο όλων των Νάναλι (18π.). Ακολούθησε ο Ούντο (14π.), ενώ ο Κώστας Σλούκας τελείωσε το ματς με 11 πόντους, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη, βλέποντας τα τελευταία δυόμιση λεπτά του αγώνα από τον πάγκο, καθώς αποβλήθηκε με τεχνική ποινή, έπειτα από έντονη διαμαρτυρία. Από πλευράς Ρεάλ, συγκλονιστικός ήταν ο Ράντολφ (16π.), κρατώντας ουστιαστικά μόνος του ζωντανή τη Ρεάλ στην τέταρτη περίοδο, με τον Γιουλ να ακολουθεί με 14π. (8 ασ.).

Το φιλμ

Η Φενέρμπαχτσε μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 12-7 στα πρώτα πέντε περίπου λεπτά, όμως η Ρεάλ αντέδρασε μειώνοντας στον πόντο (12-11, 4:27''). Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ κι έτσι η πρώτη περίοδος έληξε 23-19 υπέρ της Φενέρ (10').

Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ξέφυγε με +7 (30-23, 6:08''), όμως οι "Μαδριλένοι" απάντησαν με 9-0 σερί, ανακτώντας το προβάδισμα με 30-32 στα μισά. Από εκεί και μετά, καμία εκ των δύο ομάδων δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ, με τη Ρεάλ να έχει ένα οριακό προβάδισμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (39-40, 20').

Με ένα τρίποντο του Κάλινιτς κι ένα καλάθι του Βέσελι, η Φενέρμπαχτσε πέρασε μπροστά με 44-40 (9'), όμως και πάλι η Ρεάλ αντέδρασε άμεσα με τους Ματσιούλις και Αγιόν να κάνουν το 44-47 υπέρ της "Βασίλισσας" (6:14''). Η Φενέρ ισοφάρισε σε 47-47 (5:41'') και παρά την προσπάθεια της Ρεάλ να ξεφύγει εκ νέου (47-52, 2:32'') έμεινε κοντά στο σκορ, με το παιχνίδι να βρίσκεται σε απόλυτη ισορροπία ως και τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (57-57, 30').

Με τρίποντο του Σλούκα στον αιφνιδιασμό κι ένα καλάθι του Ντατόμε η Φενέρ προηγήθηκε με 64-60 7:12'' πριν το τέλος, όμως η Ρεάλ με 11 προσωπικούς πόντους του Ράντολφ (τρία 3π., κι ένα δίποντο) κατάφερε να ισοφαρίσει σε 71-71 στα μισά της τέταρτης περιόδου, ενώ με νέο καλάθι του Αμερικανού ψηλού η Ρεάλ πέρασε μπροστά με 74-75 3:13'' πριν το τέλος. Λίγο αργότερα, ο Κώστας Σλούκας χρεώθηκε με τεχνική ποινή και αποβλήθηκε με 5 φάουλ 2:30'' πριν τη λήξη, τη στιμή που ο Ντίξον ισοφάρισε με μία βολή (λόγω τεχνικής ποινής του Ράντολφ) σε 75-75 1:18'' πριν το φινάλε. Στη συνέχεια, ο Γιουλ με δύο βολές έκανε το 75-77 υπέρ της Ρεάλ 33'' πριν τη λήξη, όμως και πάλι ο Ντίξον απάντησε για τη Φενέρ, διαμορφώνοντας το 77-77 με 17'' να απομένουν.

Στην τελευταία επίθεση του αγώνα, ο Γιουλ αστόχησε, όμως ο Κάρολ έκανε φάουλ στον Νάναλι στην διεκδίκηση του ριμπάουντ κι έτσι ο Αμερικανός γκαρντ-φόργουορντ έδωσε μια σπουδαία νίκη στη Φενέρ με μία βολή (78-77), καθώς στα 1,7'' που απέμειναν ο Κάρολ έκανε ένα μακρινό, απελπισμένο σουτ τριών πόντων, δίχως να βρει στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 39-40, 57-57, 78-77