Κροατία - Ιταλία 76-68

Η Κροατία εξασφάλισε την προκρισή της στην επόμενη φάση και τους "8" του Ευρωμπάσκετ καθαρίζοντας εύκολα με ένα μεγάλο δεύτερο ημίχρονο την Ιταλία με 76-68 για την 2η αγωνιστική των δεύτερων ομίλων. Από την άλλη πλευρά η Ιταλία (εξαφανίστηκε σήμερα άποντος ο Τζεντίλε!) που ήταν αήττητη στην 1η φάση πλέον πρέπει να κερδίσει την Ισπανία ή να χάνει η εθνική μας. Όλα κρίθηκαν από την άμυνα της Κροατίας στο δεύτερο μέρος και την τρομερή της περιφέρεια και βασικά στην 3η περίοδο (26-9) ενώ ο Μπελινέλι έμεινε άποντος

στο δεύτερο μέρος.

Η Ιταλία μπήκε δυνατά και με τον Ντατόμε βασικά και τον Μπελινέλι στην συνέχεια να σκοράρουν με ατομικές προσπάθειες, προηγήθηκε με 8-17 με ένα 10-2. Η Κροατία προσπάθησε να ισορροπήσει και δεν της έφυγε το παιχνίδι αλλά η Ιταλία είχε συνέχεια στο πρώτο ημίχρονο το πάνω χέρι. Στο δεύτερο μέρος η Κροατία μεταμορφώθηκε με την γνωστή της άμυνα που έκλεισε όλους τους διαδρόμους και πίεσε στην περιφέρεια και με τον Τόμιτς εκτός.

Έτσι με συνεχόμενα καλάθια και 3τρ από Μπογκντάνοβιτς και Σιμόν γύρισε το ματς και με ένα 20-7 πέρασε με 51-43 στο 27'. Μάλιστα με ένα ατομικό κρεσέντο και ατομικές προσπάθειες του Ούκιτς η Κροατία έκανε το 55-45 και πήρε διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στο 29'! Η Κροατία μάλιστα στο 32΄έδειξε ότι καθαρίζει το ματς με το 61-47 αλλά ο Ντατόμε με 10 σχεδόν συνεχόμενους πόντους μείωσε 67-62 στο 36'!

Η Ιταλία το πάλεψε (70-66) αλλά ο Κουζίν έχασε κάρφωμα και έκανε επιθετικό φάουλ και ο Σίμον στο 39' έγραψε το 72-66 και τέλος.

Δεκάλεπτα: 8-17,31-36,57-45,76-68

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ρέπεσα): Τόμιτς 8(8ρ),Ντράπερ 12, Μπογκντάνοβιτς 18(4), Ούκιτς 13, Ρούντεζ 2, Σάριτς, Σίμον 14, Μάρκοτα 2, Ζόριτς 7(8ρ)

ΙΤΑΛΙΑ (Πιανιτζάνι): Αραμπόρι 12, Τζεντίλε (0/5σ),Ροσέλι, Μέλι 2, Μπελινέλι 9 (3/7σ), Ντίνερ 5, Κουζίν 7, Ντατόμε 24(3τρ,7ρ),Τσιντσιαρίνι 9