«Κλείδωσε» την 7η θέση ο Κράουντερ για τους Σέλτικς, μαχητές οι Πέισερς (vid's)

Πιστοί στο ραντεβού τους με τα playoffs, και το Κλίβελαντ ήταν οι Σέλτικς, οι οποίοι μετά από ένα παιχνίδι «θρίλερ» επικράτησαν του Τορόντο με 95-93, και έκαναν «κατάληψη» στην 7η θέση της Ανατολικής περιφέρειας. «Δράστης» της σπουδαίας νίκης των «Κελτών» ήταν ο Τζάε Κράουντερ ο οποίος με ένα πολύ μακρινό, και άκρως μαρκαρισμένο τζαμπ σουτ από την δεξιά γωνία στα 0,8'' πριν το τέλος, έστειλε συμπαίκτες, προπονητές και φίλους των Σέλτικς να στήσουν το δικό τους ξέφρενο πανηγύρι. Το παιχνίδι ήταν αγχωτικό, καθώς οι «Καναδοί» προηγήθηκαν με 37-50

λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον Αζάια Τόμας (11 π., 4/13 σουτ) με ντράιβ να βάζει μπροστά στο 33' την ομάδα του με 66-64, μετατρέποντας το φινάλε σε «θρίλερ». Ο Κάιλ Λάουρι με προσωπική ενέργεια ισοφάρισε σε 93-93 στα 10,2'' για να σφραγίσει τη νίκη ο Τζάε Κράουντερ (9 π., 4/9 σουτ), ακριβώς στο φινάλε. Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Έβαν Τέρνερ και Άιβερι Μπράντλεϊ με 14 πόντους ο καθένας, με τον δεύτερο να αποχωρεί τραυματίας στο τρίτο δωδεκάλεπτο. Για το Τορόντο, από 16 πόντους είχαν οι Κάιλ Λάουρι (6/20 σουτ) και Λου Ουίλιαμς (3/13 σουτ). Αυτή ήταν η 5η συνεχόμενη νίκη για τη Βοστόνη και η 7η στα τελευταία 8 παιχνίδια, ενώ το Τορόντο έμεινε πίσω αναφορικά με την 3η θέση στην regular seaon.

Την τύχη στα χέρια τους κρατούν οι Πέισερς, αναφορικά με την 8η θέση της Ανατολικής περιφέρειας, καθώς κάνοντας υπερπροσπάθεια επικράτησε μετά από δυο παρατάσεις στην Ιντιάνα των Ουίζαρντς με 99-95, φτάνοντας τις 6 συνεχόμενες νίκες, και χρειάζονται νίκη μέσα στο Μέμφις, για να ολοκληρώσουν το εκπληκτικό τους ντεμαράζ, σε μια αποστολή που μοιάζει και είναι ακόμα πολύ δύσκολη. Οι παίκτες του Φρανκ Βόγκελ, να και ήθελαν ξεκίνησαν πολύ αγχωμένα και έτσι έχοντας ένα σερί άστοχων σουτ βρέθηκαν πίσω με 27-39, σκοράροντας μόλις 33 πόντους στο πρώτο ημίχρονο.Οι πρωτευουσιάνοι κρατούσαν ένα σταθερό προβάδισμα στο σκορ (61-70 στο 41'), με τους Πέισερς μια υπερπροσπάθεια να προσπερνούν με 79-75, με το παιχνίδι να ολοκηρώνεται με 81-81 (το τιπ του Μάρτσιν Γκόρτατ ήταν εκτός χρόνου για τους Ουίζαρντς). Η πρώτη παράταση ολοκληρώθηκε με 89-89, με τις δυο ομάδες να σκοράρουν από 8 πόντους οι κάθε μία, με τον Τζορτζ Χιλ με τρίποντο στα 27,8'' πριν το τέλος της 2ης παράτασης να καθαρίζει το παιχνίδι, και να θέτει νοκ άουτ το Μαϊάμι, και να θέλει νίκη στο Μέμφις, ή ήττα των Νετς στο Μπρούκλιν από το αγωνιστικά αδιάφορο Ορλάντο. Στυλοβάτες για την Ιντιάνα ήταν οι C.J Μάιλς με 25 πόντους (9/22 σουτ, 8 ριμπ.) και Τζορτζ Χιλ (24 π., 10 ασίστ, 9 ριμπ.), ενώ και ο Πολ Τζόρτζ (10 π.) ανέβασε τον χρόνο συμμετοχής τους. Για το Τορόντο, από 19 πόντους είχαν οι Μάρτσιν Γκόρτατ (10 ριμπ.) και Μπράντλεϊ Μπίαλ (7/24 σουτ, 9 ριμπ.).

Την τρίτη θέση της κανονικής περιόδου σφράγισαν οι Κλίπερς, οι οποίοι πέρασαν από το Φοίνιξ, επικρατώντας των Σανς με 112-101, ενώ για να τερματίσει 2η χρειάζεται ήττες των Σπερς και Ρόκετς την τελευταία αγωνιστική. Οι Κλιπς σφράγισαν με τον καλύτερο τρόπο την φετινή της πορεία, καθώς σκούπισε το Φοίνιξ (4-0), φτάνοντας την διαφορά στο παιχνίδι και στο +30 (59-89). Εκπληκτική εμφάνιση, με ρεκόρ καριέρας στα τρίποντα έκανε ο Κρις Πολ (6 τριπ.) έχοντας συνολικά 22 πόντους, ενώ 20 πόντους είχε ο Μπλέικ Γκρίφιν (8 ριμπ., 5 ασίστ). Στον αντίποδα, το Φοίνιξ ολοκλήρωσε την σεζόν με 10 ήττες στα τελευταία 11 παιχνίδια, και έμεινε εκτός πλει οφ για 5η συνεχόμενη σεζόν.

Τα αποτελέσματα:

Φοίνιξ - Λ.Α Κλίπερς 101-112Ιντιάνα - Ουάσινγκτον 99-95 (β' παρ), 89-89 (α'παρ), 81-81 (κ.αγ.)Βοστόνη - Τορόντο 95-93 ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ 2014-2015