Καβάλα - Παναθηναϊκός 71-97

Η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ του Παναθηναϊκού και της Καβάλας είναι δεδομένη και αποδείχθηκε και στο σημερινό παιχνίδι. Εκεί όπου οι "πράσινοι" επικράτησαν με 97-71 της μακεδονικής ομάδας, χωρίς να χρειαστεί να πατήσει το γκάζι και να δυσκολευτεί.

Η "αντίσταση" της Καβάλας κράτησε μόλις για ένα δεκάλεπτο, όπου έκλεισε την περίοδο μένοντας πίσω στο σκορ μόνο με τρεις πόντους (19-16), όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός

βελτίωσε την εικόνα του και κυρίως την άμυνά του και διεύρυνε τη διαφορά στο σκορ, φτάνοντάς τη στο ημίχρονο στους 21 πόντους (48-37).

Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία, αφού η Καβάλα δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να "απειλήσει" τους φιλοξενούμενους, με τον Αργύρη Πεδουλάκη να δίνει ανάσες ξεκούρασης σε βασικούς παίκτες και να δοκιμάζει συστήματα, ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 27-48, 48-78, 97-71.
ΚΑΒΑΛΑ (Κορωνιός): Πάνος 14, Καλαμπάκας, Στεφανίδης 9 (1), Γκράντι 18 (3), Μίτροβιτς 5 (1), Γκαγκαλούδης 10 (2), Κρστέβσκι 2, Κόλεμαν 13.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Μπράμος 17 (3), Πάνκο 10, Μασιούλις 11 (1), Λάσμε 9, Τσαρτσαρής 17 (1), Διαμαντίδης 2, Κίτσεν, Μπανκς 12 (1), Ξανθόπουλος 4, Γιαννόπουλος 13 (3), Χαραλαμπόπουλος, Σκορδίλης 2.