ΚΑΟΔ - Πανιώνιος 62-64

Και το ματς της Δράμας κράτησε αμείωτους τους παλμούς των φιλάθλων, καθώς και αυτό κρίθηκε στα τελευταία λεπτά και στο καλάθι. Ο Πανιώνιος επικράτησε εκτός έδρας του ΚΑΟΔ με 64-62 κάνοντας θετικό... ποδαρικό στο φετινό πρωτάθλημα, με τις δύο ομάδες να δείχνουν ότι έχουν διάθεση και όνειρα για τη φετινή σεζόν και είναι διατεθειμένες να τα κυνηγήσουν.

Ο Πανιώνιος μπήκε

δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκε στο σκορ με τους παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη να μένουν κοντά στο σκορ. Το δεκάλεπτο βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με πέντε πόντους (23-18), όμως η συνέχεια δεν ήταν εξίσου εύκολη. Ο ΚΑΟΔ γρήγορα ισοφάρισε σε 23-23 με τον Ζάρα, ενώ λίγο αργότερα πήρε τα ηνία στο σκορ με επιμέρους σκορ 10-3 (28-26) και κάπου εκεί άρχισε το ντέρμπι.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τους γηπεδούχους να πηγαίνει στα αποδυτήρια έχοντας ελαφρύ προβάδισμα (37-35), δείχνοντας ότι το δεύτερο ημίχρονο θα ήταν ακόμα πιο "καυτό".

Κι έτσι έγινε. Στο δεύτερο ημίχρονο, το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο και το προβάδισμα να εναλλάσσεται διαρκώς. Ο Πανιώνιος με 5-0 σερί προηγήθηκε με τέσσερις πόντους (59-55). Ο ΚΑΟΔ με τον Νιλ να ευστοχεί από την περιφέρεια μείωσε σε 63-61 ένα λεπτό πριν το τέλος.

Παππάς και Μπατής (που οδήγησαν επιθετικά τον Πανιώνιο) δεν βρήκαν στόχο στα σουτ που επιχείρησαν και ο Νιλ μείωσε από τη γραμμή των βολών σε 63-62. Ο ΚΑΟΔ πήρε το ριμπάουντ όμως ο Ζάρας αστόχησε σε τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα δίνοντας την ευκαιρία στον Πέιν να γίνει ο "ήρωας" για τους "κυανέρυθρους" αφού πήρε το ριμπάουντ, κέρδισε φάουλ και με 1/2 βολές έγραψε το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 37-35, 52-53, 62-64.
ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Σλαφτσάκης, Καλαϊτζίδης, Ακεψιμαΐδης, Μπένας, Μισέλ 7, Κάρτερ 6, Κακαρούδης 11 (1), Ντάλε 1, Ζάρας 17 (2), Ιωάννου 2, Πάλμερ 13, Νιλ 5 (1).
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σκουρτόπουλος): Μπόγρης 4, Πέιν 9 (2), Αθηναίου 5 (1), Μίλμπουρν, Αθανασούλας, Μπατής 6, Γιάνκοβιτς 4, Καββαδάς 2, Παππάς 14, Ντραγκίσεβιτς 3 (1), Μπούκερ 6.