Και όμως ηττήθηκε...με 25 επιθέσεις περισσότερες (pic)

Στις προπονήσεις επανήλθαν άπαντες στο Παγκράτι, μετά την ήττα «σοκ» στο κεκλεισμένων των θυρών Μετς από τον Φίλιππο Βέροιας, ήττα με την οποία δείχνουν να μπαίνουν σε περιπέτειες, αναφορικά με την αποφυγή των πλέι άουτ παραμονής.

Ο Ντίνος Καλαμπάκος και οι συνεργάτες του ρίχνουν το βάρος στην ψυχολογία, έχοντας μπροστά τους το δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι με την Δόξα στην Λευκάδα, ενώ αν κάποιος ρίξει μια πιο προσεκτική ματιά στο φύλλο αγώνα της αναμέτρησης με την ομάδα της Ημαθίας, θα παρατηρήσει ότι οι «ροσονέρι» εκτέλεσαν 83 επιθέσεις έναντι 58 των φιλοξενούμενων, και κατάφεραν να

ηττηθούν με 25 επιθέσεις περισσότερες, με την ομάδα της Βέροιας να έχει ωστόσο επτά περισσότερες βολές (18-11).

Αυτό σημαίνει ότι το Παγκράτι για μια ακόμα φορά επέβαλλε το γνωστό του, γρήγορο παιχνίδι, έχοντας πρόβλημα στο τελείωμα των επιθέσεων, γεγονός πάνω στο οποίο δουλεύουν στο Μετς, με τα συνολικά στατιστικά να είναι 29/83 σουτ, πληρώνοντας την αστοχία τους, για αυτό αναφέρουμε στην προηγούμενη παράγραφο, την λέξη κατάφεραν. Για την ιστορία, ο Φίλιππος είχε 27/58 σουτ, ενώ τα δικαιολογημένα παράπονα των «ροσονέρι» συγκέντρωσε η διαιτησία, με τους γηπεδούχους να μένουν στην ιστορία, μην εκτελώντας ούτε μια βολή στο πρώτο ημίχρονο!!! (Για την ιστορία το ίδιο συνέβη στην ίδια αγωνιστική και στο παιχνίδι της Λιβαδειάς με την Δόξα Λευκάδα, με την ΑΕΛ να μην έχει βολές στο πρώτο ημίχρονο).