Ιταλία: «Απόδραση» για Αρμάνι. έχασε στο τέλος ο Μπράμος (pics)

Ολοκληρώθηκε η 6η αγωνιστική του Ιταλικού Πρωταθλήματος με την Αρμάνι Μιλάνο να καταφέρνει να νικήσει την Τορίνο εκτός έδρας με το εντυπωσιακό 100-97 και να παραμένει μόνη πρώτη στη βαθμολογία αήττητη. Αντίθετα η Βενέτσια του Μάικ Μπράμος γνώρισε την ήττα από την από την Πέζαρο με 84-78 στα τελευταία λεπτά και πλέον έχει αρνητικό ρεκόρ με 2-3.

Στο ματς των Πρωταθλητών Ιταλίας, οι δύο ομάδες δεν είχαν διάθεση να παίξουν άμυνα με αποτέλεσμα ήδη στο πρώτο μέρος να έχουν μπει συνολικά 108 πόντους και την Αρμάνι μπροστά στο σκορ με 57-51.

Στην τρίτη περίοδο το σκηνικό άλλαξε οι δύο προπονητές έδωσαν έμφαση στην άμυνα με αποτέλεσμα αυτό να βοηθήσει την Τορίνο να μειώσει στους 2 (73-71) δίνοντας μεγάλο ενδιαφέρον στο τελευταίο δεκάλεπτο. Εκεί και πάλι οι επιθέσεις βρήκαν ρυθμό και αυτό έδωσε ουσιαστικά τη νίκη στους φιλοξενούμενους έστω και δύσκολα με 97-100.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Σιμόν με 19 πόντους (5/8 σουτ) και 2 ριμπάουντ και ο Ραντούλιτσα με 14 πόντους και 4 ριμπάουντ. Από την Τορίνο ξεχώρισε ο ΧάρβεΪ με 25 πόντους (9/19 σουτ) σε 27 λεπτά συμμετοχής.

Στο άλλο σημαντικό παιχνίδι της ημέρας, η Πέζαρο έδειξε ότι θέλει περισσότερο το ματς στην έδρα της και αυτό φαίνεται από το προβάδισμα που είχε στο πρώτο ημίχρονο με 41-36, αλλά η εικόνα του ματς ήταν έδειχνε ότι η διαφορά θα μπορούσε να ήταν διψήφια. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι «ξύπνησαν» και με καλή άμυνα, αλλά και σωστές επιθετικές επιλογές γύρισαν το ματς και πέρασαν μπροστά με 58-57. Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση στα τελευταία 3 λεπτά και με τους 27 πόντους που πέτυχαν πήραν μία σημαντική νίκη με 84-78.

Καλύτεροι από την Πέζαρο ήταν ο Σέρον με 23 πόντους (5/7 τρίποντα) και ο Ζαβάτσκας με 16 πόντους (4/5 τρίποντα) και 4 ριμπάουντ. Από την Βενέτσια διακρίθηκε ο Μαγκί με 19 πόντους (6/10 σουτ) και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Μάικ Μπράμος είχε σε 20 λεπτά 9 πόντους (3/5 τρίποντα) και 6 ριμπάουντ.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της ημέρας:

Βαρέζε-Αβελίνο 79-77 (στην παράταση)

Καζέρτα-Τρέντο 84-67

Ρέτζιο Εμίλια-Καντού 90-77

Altra vittoria casalinga per la @JuveCasertaTeam, che batte l' @AquilaBasketTN per 84-67! #TuttoUnAltroSport pic.twitter.com/UvEE74Ms6p

— Lega Basket Serie A (@LegaBasketA) 6 Νοεμβρίου 2016

Dopo l'overtime, la @ScandoneBasket arriva alla vittoria per 79-77 sulla @PallVarese!#TuttoUnAltroSport pic.twitter.com/MhRDLrqaL1

6 su 6 per l'@OlimpiaEA7Mi, che torna vincitrice dalla trasferta contro l'@AuxiliumCus per 100 a 97!#TuttoUnAltroSport pic.twitter.com/GzaQBK6NIT