Ισπανία: Θρίαμβος της Μπάρτσα στο «clasico» (pics)

Μία μεγάλη νίκη πέτυχε η Μπαρτσελόνα απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης με 85-75 μειώνοντας την βαθμολογική διαφορά των δύο ομάδων στον 1 βαθμό. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έδειξε και απόψε το λόγο που θεωρείται η καλύτερη άμυνα στην Ευρωλίγκα, αφού «στραγγάλισε» την Ρεάλ σε όλη τη διάρκεια του ματς. Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Τόμιτς με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Στράτος Περπέρογλου με 18 πόντους (7/10 δίποντα) και 3 ασίστ, ενώ ο Βεζένκοφ είχε 9 πόντους και 5 ριμπάουντ. Από τη Ρεάλ ξεχώρισε ο Ντρέιπερ με 12 πόντους.

Από το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε ότι οι Καταλανοί ήταν σε καλή μέρα με

το προβάδισμα των 5 πόντων (20-15) και τους φιλοξενούμενους να μην είναι σε καλή ημέρα. Στη δεύτερη περίοδο η διαφορά μεγάλωσε αφού οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί στην επίθεση και με τους 29 πόντους που έβαλαν «εκτόξευσαν» την διαφορά στο +16 (49-33). Πλέον η Μπάρτσα ήταν το αδιαφιλονίκητο φαβορί για τη νίκη.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους του «clasico» η Ρεάλ έδειξε ότι ήθελε να γυρίσει το ματς, αλλά όταν σκόραρε η άμυνα της δεν μπορούσε να παίξει σωστά, ώστε να μειωθεί η διαφορά στο σκορ. Οι παίκτες του κόουτς Μπαρτζώκα κρατούσαν άνετα τη διαφορά πάνω από τους 10 και 12 πόντους. Το δεκάλεπτο έληξε με τους γηπεδούχους μπροστά με 67-53. Το τελευταίο μέρος του αγώνα ξεκίνησε με τους Μαδριλένους επιτέλους να παίζουν άμυνα και να δυσκολεύουν την Μπάρτσα να σκοράρει. 5 λεπτά πριν τη λήξη με τρίποντο η Ρεάλ μείωσε στους 12 (75-63) και αμέσως μετά στους 10 (75-65). Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι του Πάμπλο Λάσο μείωσαν σε 76-70 3 λεπτά πριν το τέλος του ντέρμπι, αλλά και πάλι η Μπάρτσα απάντησε με τρίποντο και έκανε το 79-70 και ουσιαστικά το ματς είχε κριθεί και το μόνο που απέμενε ήταν τελικό το σκορ. Η λήξη βρήκε τη Μπάρτσα να κερδίζει με 85-75.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 49-33, 67-53, 85-75

Min 38: @FCBbasket, 80 - @RMBaloncesto, 71. #fcblive #clásicoACB pic.twitter.com/FyP8k7DtwD

FCB Basket (@FCBbasket) 6 Νοεμβρίου 2016

Min 36: @FCBbasket, 76 - @RMBaloncesto, 68. #fcblive #clásicoACB pic.twitter.com/bswp8vDUnU

Min 34: @FCBbasket, 75 - @RMBaloncesto, 59. #fcblive #clásicoACB pic.twitter.com/mFM9XuEF2y