Ιστορικό ρεκόρ για τους Σπερς, αγγίζουν την τρίτη θέση οι Χιτ (vids)

Την δική τους ιστορία έγραψαν οι Σπερς, οι οποίο στο τελευταίο τους παιχνίδι για την κανονική περίοδο στο «AT&T Center» επικράτησαν πολύ δύσκολα των Θάντερ με 102-98 στην παράταση, και έφτασαν το 40-1 εντός των τειχών, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ των Σέλτικς από την περίοδο 1985-86. Η νίκη μόνο εύκολα δεν ήρθε για την ομάδα του Γκρέγκ Πόποβιτς, η οποία βρέθηκε πίσω με -18 (23-41) από τους Θάντερ που εμφανίστηκαν στο παρκέ χωρίς τους Ντουράντ, Ουέστμπρουκ και Ιμπάκα, ενώ είδαν τον Ντιόν Ουέιτερς να ισοφαρίζει με γκολ-φάουλ σε 93-93 στα 16'2'' πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας

της αναμέτρησης, με τον Κάχι Λέοναρντ να καθαρίζει την υπόθεση νίκη στο έξτρα πεντάλεπτο.

Ο Κάχι Λέοναρντ ήταν εξαιρετικός με 26 πόντους (10/20 σουτ, 5 ριμπ., 5 ασίστ), με τον Τόνι Πάρκερ να ανεβάζει την απόδοση του, έχοντας 20 πόντους (8/14 σουτ), με τον ΛαΜάρκους Όλντριτζ (8 π.) να αποχωρεί από το παρκέ, με το δάχτυλο του να πρήζεται. Για την Οκλαχόμα, από 17 πόντους είχαν οι Στίβεν Άνταμς (7/8 διπ., 9 ριμπ.), Κάμερον Πέιν (8/20 σουτ, 7 ασίστ), Ντιόν Ουέιτερς (5/22 σουτ) και Ενές Καντέρ (6/14 σουτ, 16 ριμπ.).

Στην τρίτη θέση της Ανατολής έπιασε το εκπληκτικό Μαϊάμι τους Χοκς, τους οποίους και προσπέρασε προσωρινά, μετά την σπουδαία του νίκη στο Ντιτρόιτ με αντίπαλο τους Πίστονς, και για να την κάνει δική του θα πρέπει να κερδίσει αύριο (14/4) στο κλείσιμο της σεζόν τους Σέλτικς στην Βοστόνη, με τους «Κέλτες» να βρίσκονται μια νίκη πίσω, σε μια άτυπη μονομαχία για το καλύτερο πλασάρισμα. Το παιχνίδι κρίθηκε στην 4η περίοδο, με τον Τζο Τζόνσον (25 π., 10/15 σουτ) να κάνει το καλύτερο του παιχνίδι από την ημέρα της μεταγραφής του στους Χιτ, πετυχαίνοντας 15 πόντους στην τελευταία περίοδο. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Λουόλ Ντένγκ (17 π., 10 ριμπ.), και Γκόραν Ντράγκιτς (16 π., έχασε το δόντι του κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου). Για τους Πίστονς, που πλέον είναι και επίσημα στην 8η θέση της Ανατολής, έχοντας μπροστά τους την πρόκληση των Καβαλίερς, ο Κεντάβιους Κάντγουελ-Πόουπ είχε 17 πόντους (7/17 σουτ), με τους Μάρκους Μόρις (9 ριμπ.) και Τόμπιας Χάρις να έχουν από 16 πόντους. Δεν αγωνίστηκε για λόγους ξεκούρασης ο Ρέτζι Τζάκσον.

Τα αποτελέσματα:

Ιντιάνα - Νέα Υόρκη 100-92

Ντιτρόιτ - Μαϊάμι 93-99

Τορόντο - Φιλαδέλφεια 122-98

Σαν Αντόνιο - Οκλαχόμα 102-98 (παρ.), 93-93 (κ.αγ.)

Λ.Α Κλίπερς - Μέμφις 110-84

The Spurs finish 40-1 at home this season, tied with the 1985-86 Celtics for the best home mark in NBA history.

Μια φωτογραφία που δημοσίευσε ο χρήστης NBA on ESPN (@nbaonespn) στις Απρ 12, 2016, 9:28μμ PDT