Ισπανία: Ξέσπασε η Μπασκόνια, χαλαρά η Ρεάλ (pics)

Η 11η αγωνιστική του Ισπανικού Πρωταθλήματος φτάνει προς το τέλος της με την Σάσκι Μπασκόνια να κάνει ότι θέλει στην έδρα της Μπέτις και να νικάει με 94-60, ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε ένα χαλαρό απόγευμα στην έδρα της με την Φουενλαμπράδα την οποία κέρδισε με 92-76.

Στο ματς της Μαδρίτης, οι γηπεδούχοι είχαν ουσιαστικά «κλειδώσει» την νίκη από το πρώτο μέρος όπου και ήταν μπροστά με 15 πόντους (47-32). Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε ακόμα πιο πολύ (71-51) και στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι απλά κατάφεραν να μειώσουν την τελική διαφορά.

Καλύτεροι για την Ρεάλ ήταν ο εντυπωσιακός Ντόντσιτς που έκανε double double με 23 πόντους (10/14 σουτ), 11 ασίστ και 4 ριμπαόυντ και ο Κάρολ εμ 12 πόντους. Από την Φουενλαμπράδα διακρίθηκε ο Ρέι με 16 πόντους και 8 ριμπαόυντ.

Το άλλο παιχνίδι ανάμεσα στην Μπέτις και την Μπασκόνια τέλειωσε πριν καν αρχίσει, αφου στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ήταν στο +17 (12-29), ενώ στο ημίχρονο πήγαν στο +22 (25-47) την διαφορά. Μάλιστα ο ρυθμός των φιλοξενούμενων δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος και το σκορ πήρε διαστάσεις θριάμβου (41-74) και το τελικό αποτελέσμα ήταν αναμενόμενο.

Κορυφαίοι της Μπασκόνια ήταν ο Σενγκέλια με 14 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Τιγί με με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ. Από την Μπέτις διασώθηκε μόνο ο Ραντίσεβιτς με 12 πόντους.

Τα υπόλοιπα ματς:

Σαραγόσα-Τενερίφη 71-59

Εστουντιάντες-Ανδόρα 19:00

Μπαρτσελόνα-Γκραν Κανάρια 19:30

Μανρέσα-Μάλαγα 20:00

El Tecnyconta @Basket_Zaragoza puede con la revelación de la #LigaEndesa: 71-59 ante Iberostar Tenerife @CB1939Canarias. pic.twitter.com/9zOqc9Z1LX