Τουρκία: Η Εφές νίκησε την Γκαζιάντεπ του Δέδα

Σε ένα πολύ ενδιαφέρον και σκληρό παιχνίδι η Αναντολού Εφές πέρασε πολύ δύσκολα από την έδρα της Γκαζιαντέπ του Στέφανου Δέδα με 75-70 και πλέον είναι μόνη της στην κορυφή του Πρωτθλήματος.

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε εξαιρετικό ρυθμό με τις δύο ομάδες να μην παίζουν άμυνα και την Εφές να έχει το ελάχιστο προβάδισμα (21-22). Η δεύτερη περίοδος είχε τελείως διαφορετική εικόνα με τις επιθέσεις των δύο ομάδων να μην λειτουργούν καθόλου και τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να σημειώνουν μόνο 9 πόντους και

οι φιλοξενούμενοι 13. Το ημίχονο έληξε με 30-35. Στο δέυτερο μέρος η Γκαζιάντεπ προσπαθούσε να μειώσει και τα κατάφερε έστω και λίγο (53-57). Τελικά στο φινάλε η Εφές άντεξε και πέρασε νικήτρια από μία δύσκολη έδρα.

Καλύτεροι για τους νικητές ήταν ο Γκείντζερ με 14 πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ο Οσμάν με 16 πόντους και 2 ριμπάουντ και ο Μπράουν με 13 πόντους και 7 ριμπαόυντ.