Ισπανία: Ο «Thanassis» κέρδισε την «ελληνική» Μπάρτσα (vids+pics)

Μία μεγάλη νίκη πέτυχε η Ανδόρα του Θανάση Αντετοκούνμπο επί της Μπαρτσελόνα των Γιώργου Μπαρτζώκα και Στράτου Περπέρογλου με 87-80 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του Ισπανικού Πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, αλλά αυτό δεν φαινόταν στο ταμπλό με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να λήξει με 22-18, ενώ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 42-36. Στην τρίτη περίοδο μάλιστα οι Καταλανοί μείωσαν σε απόσταση αναπνοής από τους γηπεδούχους (60-58) δίνοντας χαρακτήρα ντέρμπι στην τελευταίοι περίοδο. Εκεί οι γηπεδούχοι με εξαιρετική επιθετική λειτουργία

και την βοήθεια του κόσμου τους πήραν μία σπουδαία νίκη.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Γέλινεκ με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Αλμπισί με 15 πόντους και 7 ασίστ. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο ήταν εξαιρετικός και σε 18 λεπτά είχε 12 πόντους (4/5 διπ, 4/5 βολές), 5 ριμπάουντ και 2 μπλοκ. Από την Μπάρτσα ξεχώρισε ο Τόμιτς με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ ενώ ο Σάσα Βεζένκοφ είχε 8 πόντους και 2 ριμπάουντ. Ο Στράτος Περπέρογλου δεν ήταν στην δωδεκάδα.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα:

Μπασκόνια-Εστουντιάντε 82-77

Μπιλμπάο-Ρεάλ Μαδρίτης 77-85 (Αγιόν 14 πόντους, 6 ριμπάουντ- Ντόντσιτς 12 πόντους, 4 ασίστ)

#LigaEndesa || Gran tapón de @Thanasis_ante43, ayudando a @morabancandorra a llevarse la victoria ante @FCBbasket. pic.twitter.com/KRD8AQwhvM

— elareadeivan (@elareadeivan) 11 Δεκεμβρίου 2016

David Jelinek, machacando a dos manos y frente a Tomic.#LigaEndesa @morabancandorra
[ Vídeo @MovistarBasket]pic.twitter.com/Fs284hPLuQ

Liga Endesa (@LigaEndesa) 11 Δεκεμβρίου 2016

Nadie gana en Andorra.
El @morabancandorra tumba al @FCBbasket (87-80).#LigaEndesa pic.twitter.com/ylzm7VR1vD