Ικαρος - Παναθηναϊκός 72-68

Τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Ίκαρος, η οποία έχει ιδιαίτερη αξία, αν αναλογιστεί κανείς πως σημειώθηκε απέναντι στον Παναθηναϊκό του οποίου επικράτησε με 72-68. Με τον Βρκιτς και τον Κυρίτση να διατηρούν την ψυχραιμία τους στα τελευταία λεπτά και τον Διαμαντίδη ν' αστοχεί από την γραμμή των βολών στα κρίσιμα δευτερόλεπτα, ο Ίκαρος πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι, δείχνοντας πως θα

έχει εύκολο απόγευμα απέναντι στους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη. Οι "πράσινοι" πήραν πολύ γρήγορα προβάδισμα στο σκορ και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα δέκα πόντων (23-13), όμως οι γηπεδούχοι δεν είχαν διάθεση να... πέσουν αμαχητί.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισαν να παλεύουν και να μένουν μέσα στο παιχνίδι κρατώντας τη διαφορά στους 6-8 πόντους και να διατηρούν ελπίδες, απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που έμοιαζε να παίζει με... σβηστές μηχανές και να μην αντιδρά στην πίεση του Ικάρου.

Στην επανάληψη, το ματς κύλησε στο ίδιο μοτίβο ως και το τέλος της τρίτης περιόδου, όμως η τελευταία έμελλε να ήταν εντελώς διαφορετική και κυρίως η καθοριστική. Ο Ίκαρος κράτησε τον ρυθμό του, πίεσε ακόμα περισσότερο, πήρε σημαντικά σουτ από τον Βρκιτς και το ματς ήρθε στα ίσα (58-58).

Οι "πράσινοι" μπλόκαραν στην αντεπίθεση του Ικάρου, ο οποίος γέμισε αυτοπεποίθηση και το ματς έγινε ντέρμπι. Ο Γκίμπσον από τη γραμμή των βολών κράτησε την ομάδα του στο ματς ισοφαρίζοντας σε 63-63 και λίγο αργότερα με τρίποντο της έδωσε το προβάδισμα (66-65). Ο Κυρίτσης με 4/4 βολές "έγραψε" το 70-67 και με την άστοχη βολή του Διαμαντίδη που έκανε το 70-68 στα 6'', γράφτηκε το φινάλε του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 30-42, 46-52, 72-68.
ΙΚΑΡΟΣ (Πρίφτης): Στρναντ, Λαρεντζάκης, Κυρίτσης 19, Βρκιτς 16 (3), Ουάιατ 2, Φαγιέ 12 (3), Γκίμπσον 15 (4), Γιαννακίδης, Σίμτσακ 8.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Σχορτσιανίτης 5, Μπράμος 10 (2), Πάνκο 9 (1), Μασιούλις 6, Ούκιτς 8 (2), Λάσμε 7, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 7 (1), Κίτσεν 9 (1), Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος 3 (1), Σκορδίλης 2.