Η Γαλατά «σόκαρε» τον Ολυμπιακό μέσα στο ΣΕΦ! (vid)

Η Γαλατασαράι έκανε μία σπουδαία εμφάνιση και μία μεγάλη ανατροπή στο ΣΕΦ απέναντι στον Ολυμπιακό και τον κέρδισε με 80-71. Οι Τούρκοι έκαναν ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο και νίκησαν τον Ολυμπιακό που παρουσιάστηκε πολύ κακός στο δεύτερο

ημίχρονο. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν πραγματοποίησε μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις στην φετινή Ευρωλίγκα. Πλέον ο Ολυμπιακός έχει ρεκόρ 17-9 και έχασε μία μεγάλη ευκαιρία να φτάσει την Ρεάλ Μαδρίτης στην 2η θέση, ενώ τον πλησιάζει και η Φενέρμπαχτσε.

Κορυφαίοι των Τούρκων ήταν ο Τάιους με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Μίτσοφ με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Από τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν ο Γκριν με 14 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Πρίντεζης με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Το φιλμ

«Ερυθρόλευκο» show με θράυση στα ριμπάουντ

Στο ξεκίνημα του αγώνα στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός προσπάθησε να βρει ρυθμό από την άμυνα του και να τρέξει στον αιφνιαδιασμό (10-4 στο 3') κάτι που κατάφερε με πρωτεργάτη τον Πρίντεζη (5π.). Οι φιλοξενούμενου αντέδρασαν και με τον Γκιουλέρ να παίρνει την μπάλα στα χέρια μείωσαν σε 12-9 περίπου 5 λεπτά πριν την λήξη της πρώτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι με συνεχόμενους πόντους των Παπανικολάου-Μιλουτίνοφ έστειλαν την διαφορά στο +8 (20-11 στο 8'), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Ολυμπιακό στο +13 (27-14) χάρη στο εξαιρετικό παιχνίδι του σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του παρκέ!

Ο στόχος του Ολυμπιακού στην δεύτερη περίοδο ήταν μέσα από την άμυνα του να αυξήσει την διαφορά και ουσιαστικά να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη. Οι «ερυθρόλευκοι» με τον Γκριν να φτάνει τους 7 πόντους έστειλαν την διαφορά στην μεγαλύτερη τιμή της (34-19 στο 13'), αλλά δεν έχασαν τον ρυθμό και την συγκέντρωση τους. Οι παίκτες του κόουτς Σφαιρόπουλου δεν έριξαν τον ρυθμό και έχοντας 14 παραπάνω ριμπάουντ (22-8) και μόλις 1 λάθος κρατούσαν εύκολα την διαφορά στους 16 πόντους (42-26 στο 16'). Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τους Πρωταθλητές να είναι στο +13 (48-35 ) και να κρατούν μία ακόμα νίκη στα χέρια τους.

Χαλάρωσε και «αυτοκτόνησε» ο Ολυμπιακός.

Το δεύτερο ημίχρονο στο ΣΕΦ ήταν μία μικρογραφία του πρώτου με τον Ολυμπιακό να κάνει θράυση στα επιθετικά ριμπάουντ (13) και τον Κώστα Παπανικολάου να φτάνει τα 5 κλεψίματα η διαφορά πήγε και πάλι στους 15 πόντους (52-37 στο 24'). Η Γαλατά αντέδρασε με πολλά κλεψίματα και transition και με ένα σερί 9-2 μείωσε σε 54-46 (στο 26') και ανάγκασε τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Οι Τούρκοι 2 λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου μείωσαν στους τρεις με τρίποντο του Μίτσοφ (57-54) «τρέχοντας» συνολικό σερί 15-3! Τελικά η περίοδος έληξε με τον Ολυμπιακό μπροστά με 59-57 έπειτα από σουτ του Ουότερς.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι θέλησαν να πάρουν και πάλι τα ηνία του ματς στα χέρια τους και 8 λεπτά πριν το τέλος του ματς ήταν μπροστά με την ελάχιστη διαφορά (62-61). Με τον Μίτσοφ να φτάνει τους 10 πόντους η Γαλατά πέρασε μπροστά στο σκορ με 66-64 5:10 πριν την λήξη και παράλληλα ο Ολυμπιακός είχε 1/16 τρίποντα (!). 3 λεπτά πριν το τέλος ο Γκριν «έσπασε το ρόδι» από τα 6,75 και έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό με 69-68, όμως η Γαλατά απάντησε με τον Γκιουλέρ που έκανε το 70-69. Μάλιστα ο Μίτσοφ με 2/2 τρίποντα 1:10 πριν το τέλος έστειλε την Γαλατά στο +7 (76-69) και ουσιαστικά της έδωσε την νίκη. Στα τελευταία δευτερόλεπτα δεν άλλαξε κάτι δραματικά και η Γαλατασαράι άλωσε το ΣΕΦ με 80-71 κάνοντας μία σπουδαία νίκη-ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 48-35, 59-57, 71-80

Ολυμπιακός: Γκριν 14(2), Μπιρτς 7, Γιανγκ 2, Παπαπέτρου, Σπανούλης 7, Ουότερς 4, Αγραβάνης 5, Μιλουτίνοφ 6, Πρίντεζης 14, Παπανικολάου 7, Μάντζαρης, Λοτζέσκι 5

Γαλατασαράι: Μίτσοφ18(4) , Φιτπάλντο 6(2), Τάιους 14, Κορκμάζ 3, Αράρ 4, Χατσίγεβα, Πλάις 6, Ντέι 8(1), Γκιουλέρ 8(2), Ντίμπλερ, Κοκσάλ 13(1)