Λιθουανική «απόδραση» από το Καζάν!

Ένα σπουδαίο διπλό μέσα στο Καζάν με 82-80 πήρε η Ζαλγκίρις Κάουνας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους και συνεχίζει να ελπίζει και να παλεύει για την πρόκριση της στα playoffs της Ευρωλίγκας. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, όμως στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα 7 πόντων, με την αντίδραση της Ούνικς να μην είναι αρκετή για να αλλάξει την μοίρα του αγώνα. Πλέον οι Λιθουανοί έχουν ρεκόρ 12-14 και «κυνηγούν» την Νταρουσάφακα και ην Εφές.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο εξαιρετικός Γιανκούνας με 21 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Βέστερμαν με 12 πόντους, 3 ασίστ και

2 ριμπάουντ. Από την Ούνικς ξεχώρισε και πάλι ο Λάνγκφορντ με 27 πόντους (8/19 σουτ) και ο Κολόμ που έκανε double double με 14 πόντους, 10 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Στην αρχή Ούνικς και μετά... ντέρμπι

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με μεγαλύτερη διάθεση στο παρκέ και με τον Παραχούτσκι πρωταγωνιστή (8π.) προηγήθηκαν με 8 πόντους (17-9 στο 5') βάζοντας δύσκολα στην ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους. Οι Λιθουανοί αντέδρασαν και βρήκαν ρυθμό στην επίθεση με αποτέλεσμα στο τέλος της πρώτης περιόδου να προηγηθούν με 24-23 σε ένα πολύ επιθετικό ματς. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο αγώνας ήταν πολύ ισορροπημένος και οι δύο ομάδες έχασαν τον καλό επιθετικό ρυθμό που είχαν στην πρώτη περίοδο με συνέπεια το ματς να είναι ντέρμπι (35-34 στο 15'). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το ματς να είναι σκληρό και την Ούνικς να έχει το ελάχιστο προβάδισμα με 43-42.

«Θρίλερ» και στο τέλος Βέστερμαν

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με στόχο να πάρουν το διπλό, ώστε να διατηρήσουν τις ελπίδες τους για την κατάκτηση της όγδοης θέσης που οδηγεί στα playoffs. Η Ζαλγκίρις προηγήθηκε με 52-48 (στο 25'), όμως η Ούνικς αντέδρασε και με 5-0 σερί πέρασε μπροστά με 53-52 3 λεπτά πριν την λήξη της τρίτης περίοδου. Τελικά το δεκάλεπτο έκλεισε με την Ζαλγκίρις μπροστά με 64-60. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του παιχνιδιού οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους με δυνατή άμυνα κατάφεραν να πάρουν ένα σημαντικό προβάδισμα 7 πόντων (64-57) περίπου 6 λεπτά πριν το τέλος και να είναι το φαβορί για την νίκη. Στο 38ο λεπτό της αναμέτρησης η Ούνικς με τρίποντο του Λάνγκφορντ κατάφερε να περάσει μπροστά με 75-74, αλλά η Ζαλγκίρις απάντησε και προηγήθηκε με 76-75. Ο Βέστερμαν με ένα μεγάλο τρίποντο στα 53 δευτερόλεπτα έδωσε προβάδισμα στην Ζαλγκίρις με 79-77 και την έχρισε ως απόλυτο φαβορί για ένα μεγάλο διπλό. Τελικά οι Λιθουανοί «δραπέτευσαν» από το Καζάν με 82-80 και συνεχίζουν να ελπίζουν σε πρόκριση στα playoffs της Ευρωλίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 43-42, 60-64, 80-82

Ούνικς Καζάν: Αντίποφ 3(1), Λάνγκφορντ 27(5), Πονγκρασόφ, Παραχούτσκι 15, Κολόμ 14(2), Κλιμένκο, Μπάνιτς 6, Βορονόφ 3(1), Πάνιν, Ουίλιαμς 12, Άντουσιτς, Καμπίροφ

Ζαλγκίρις Κάουνας: Πάνγκος, Λεκαβίτσιους 10(1), Βαλίνσκας 2, Βέστερμαν 12(2), Σεϊμπούτις 4(1), Μότουμ 10(3), Γιανκούνας 21(1), Μιλάκνις 2, Λίμα 9, Καβαλιάουσκας 10, Χαρτενστέιν, Ουλανόβας 2