Η Μπασκόνια διέσυρε την Νταρουσάφακα (vid)

Απρόσμενα άνετη νίκη για την Μπασκόνια με 73-52 κόντρα στην Νταρουσάφακα που δεν εμφανίστηκε ποτέ στην «Fernando Buesa Arena».7-4 ρεκόρ για τους Βάσκους που παραμένουν στην πρώτη τετράδα ενώ οι Τούρκοι έχουν πλέον 5-6.

Η ισπανική ομάδα σκέπασε τα καλάθια μετρώντας 9 τάπες.Λάρκιν με 14 πόντους ο πρώτος σκόρερ για τους νικητές ενώ για την απογοητευτική Νταρουσάφακα ο Άντερσον είχε 11 πόντους.

Το φιλμ

Το πρώτο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε καλά για τις δύο ομάδες, που αδυνατούσαν να βρουν σκορ. Μετά από δύο λεπτά ο Λάρκιν με δίποντο

έσπασε το ρόδι . Η συνέχεια ανήκε στην Μπασκόνια που έκανε ότι ήθελε στο παρκέ,παίρνοντας πόντους τόσο από τον Μπάντινγκερ όσο και από τους Βόιγκτμαν και Σενγκέλια. Για την Νταρουσάφακα που εξακολουθούσε να είναι άστοχη, ο Γουίλμπεκιν προσπαθούσε να μαζέψει την διαφορά.Δύο φορές νταμπλ σκορ για τους Βάσκους, 14-7 και 18-9 στην λήξη της περιόδου.

Ο Χάνγκα έκανε το 20-9 στην πρώτη επίθεση του δευτέρου δεκαλέπτου.Στην συνέχεια ακολούθησε ένα 11-7 για τους γηπεδούχους που είχαν σε καλή μέρα τον Βόιγκτμαν με 10 πόντους σε 10 λεπτά συμμετοχής.Σενγκέλια και Αλντεμίρ παραλίγο να πιαστούν στα χέρια σε διεκδίκηση ριμπάουντ,αλλά η φωτιά έσβησε γρήγορα.Ο Γεωργιανός κάρφωσε δυνατά για το 35-19 ένα λεπτό πριν το ημίχρονο.Κακή η Νταρουσάφακα μέχρι αυτό το σημείο.8/35 σουτ για την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ. Ο προπονητής των Τούρκων πήγε στα αποδυτήρια εμφανώς απογοητευμένος.Το 37-19 ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Μπομπουά να σκοράρει κατά ρυπάς για το 42-21,στέλνοντας την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους. +22 με τον Λάρκιν και ταιμ άουτ για την Νταρουσάφακα, με 6 λεπτά να απομένουν.Οι Τούρκοι ήταν εμφανώς σε άσχημη βραδιά.Με 10/44 σουτ σε 15 λεπτά δεν μπορούν να ζητήσουν κάτι από το ματς.Οι γηπεδούχοι είχαν ήδη 8 τάπες και 35 ριμπάουντ έναντι 23 των φιλοξενουμένων. Κανένα πλάνο του Μπλατ δεν λειτουργούσε,με τους παίκτες του να αντιμετωπίζουν την πολύ καλή άμυνα των Βάσκων που δεν τους άφηνε να πλησιάσουν στην ρακέτα.Ούτε οι προσπάθειες από την γραμμή των 6.75 έβρισκαν στόχο.Η διαφορά συνέχισε να μεγαλώνει και το 53-27 έγινε με κάρφωμα του Σενγκέλια. Η Μπασκόνια έφτανε πολύ κοντά στην τέταρτη εντός έδρας νίκη με την τρίτη περίοδο να τελειώνει με σκορ 55-33.

Τέταρτη περίοδος με τους Μπλάζιτς και Λουθ να κάνουν το 60-33 με την Νταρουσάφακα να βιώνει έναν διασυρμό. Ο Σίτο Αλόνσο έκανε αρκετές αλλαγές στα τελευταία λεπτά του αγώνα ενώ η διαφορά παρέμενε μεγάλη για τους παίκτες του.68-42 με τρίποντο του Μπλάζιτς εν μέσω θερμών πανηγυρισμών από τον κόσμο. Η διάθεση ήταν τέτοια που ακόμα και στο +26 ο Χάνγκα κυνηγούσε τον Γουάναμεικερ για να του κλέψει την μπάλα.Η τρίτη σερί ήττα της Νταρουσάφακα ήταν γεγονός .Τελικό σκορ 73-52.

Τα δεκάλεπτα: 18-9,37-19,55-33,73-52

Μπασκόνια: Λάρκιν 14,Βόιγκτμαν 10,Χάνγκα 9(1),Μπομπουά 12(2),Μπλάζιτς 5(1),Ντιοπ,Τίλι 5,Σενγκέλια 11,Μπάντινγκερ 4,Λουθ

Νταρουσάφακα: Γουίλμπεκιν 8(2),Αρσλάν 4,Γιαγκμούρ ,Ερντέν 5,Γουάναμεϊκερ 3,Κλάιμπερν 4,Μόερμαν 7(1),Αλντεμίρ,Σαβάς 2,Άντερσον 11(3),Μπέρτανς 3(1),Χάρανγκοντι 5(1)