Η Μπαρτσελόνα νίκησε στις λεπτομέρειες την Νταρουσάφακα (vid)

Σε ένα ντέρμπι για γερά νεύρα η Μπαρτσελόνα νίκησε την Νταρουσάφακα με 81-77 και έφτασε στις 7 νίκες σε 15 αγώνες,ισοβαθμώντας στην 8η θέση με Ερυθρό Αστέρα και Αναντολού Εφές.Ρεκόρ 7-6 για τους Τούρκους που παρέμειναν στην 7η θέση.Συναρπαστικό το παιχνίδι στην Βαρκελώνη με τις βολές στο τέλος να παίζουν τον ρόλο τους.

Για τους νικητές ο Τόμιτς είχε 16 πόντους με 8/8 δίποντα καθώς και 5 ασίστ.13 πόντους πρόσθεσε ο Ράις και 12 ο Βεζένκοφ.Κορυφαίος για τους ηττημένους ο Άντερσον με 21 πόντους ενώ 19 έβαλε ο Ουίλμπεκιν.

Το φιλμ

Οι φιλοξενούμενοι

μπήκαν με φόρα στον αγώνα και με ένα γρήγορο 5-0 ξάφνιασαν λίγο τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα.Η Μπαρτσελόνα έφερε το ματς στον πόντο (6-7), πριν τα δύο τρίποντα από Άντερσον και Μπέρτανς δώσουν αέρα 7 πόντων στην Νταρουσάφακα (7-13).Οι Καταλανοί προσπαθούσαν να ανακόψουν τις πρωτοβουλίες των Τούρκων,παίζοντας άμυνα μαν του μαν,όμως η ομάδα του Μπλατ διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα 3-4 πόντων καθόλη την διάρκεια του δεκαλέπτου.Ο Τόμιτς είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει αλλά έχασε και τις δύο βολές μετά το φάουλ του Ζίζιτς (17-19).Ήρθε όμως ο Σάσα Βεζένκοφ να ισοφαρίσει.Το δεκάλεπτο τελείωσε με τρίποντο του Μόερμαν για το 19-22 της Νταρουσάφακα.

Αν και μικρό,το προβάδισμα της τουρκικής ομάδας οφείλοταν στα 9 επιθετικά ριμπάουντ που είχε πάρει έναντι κανενός της Μπαρτσελόνα,με τον κόουτς Μπαρτζώκα να είναι δικαίως εκνευρισμένος.Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο 22-28,με τους Ισπανούς να έχουν σκοράρει μόνο με ένα τρίποντο του Ράις. Στα μέσα της δεύτερης περιόδο το σκορ ήταν 27-30 υπέρ της Νταρουσάφακα,η οποία είχε τις λύσεις για να μένει μπροστά.Τρία λεπτά πριν το ημίχρονο ο Βεζένκοφ ευστόχησε σε τρίποντο για να φέρει τους Καταλανούς σε απόσταση ενός καλαθιού (30-32).Ένα λεπτό αργότερα ο Ρένφρο έβαλε στην θέση του οδηγού την Μπαρτσελόνα για πρώτη φορά (33-32) αλλά στην επόμενη φάση ο Κλάιμπερν έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Νταρουσάφακα.Δύο τρίποντα του Ουίλμπεκιν διαμόρφωσαν το 35-40,με τους Τούρκους να κάνουν χρήση των ομαδικών φάουλ που είχαν να δώσουν στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε με δύο γρήγορες επιθέσεις στις αρχές του δεύτερου μέρους,με τον Τόμιτς να έχει 10 πόντους.Ο Ναβάρο με ένα αρκετά μακρινό τρίποντο έκανε το 45-40,φτάνοντας το σερί των γηπεδούχων στο 10-0.Ο κόσμος είχε μπει στην εξίσωση του αγώνα και προσπαθούσε να σπρώξει την «Μπάρτσα».O Ράις με έμμεσο τετράποντο έκανε το 49-40,πριν ο Ουάναμεικερ σκοράρει τους πρώτους πόντους της Νταρουσάφακα μετά από σχεδόν τέσσερα λεπτά.Τα ριμπάουντ μέχρι εκείνο το σημείο ήταν 17-25 για τους Τούρκους που υστερούσαν όμως σε δημιουργία με τις ασίστ να είναι 15-8 υπέρ των Καταλανών.Ο Τόμιτς δεν είχε αντίπαλο κάτω από τα καλάθια και έκανε το 53-47.Ο Άντερσον έφτασε τους 19 πόντους κάνοντας το 53-57,βάζοντας μπροστά και πάλι τους φιλοξενούμενους.Τα τελευταία τρία λεπτά της τρίτης περιόδου ανήκαν στην Νταρουσάφακα που αντέδρασε μετά το σερί 15-6 της Μπαρτσελόνα και πήρε ξανά τα ηνία του αγώνα.Με πόντους από Ράις και Τόμιτς,η ομάδα της Βαρκελώνης προηγήθηκε 59-57 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Με τεσσεράμισι λεπτά να έχουν περάσει στην τέταρτη περίοδο το σκορ ήταν 63-63 και προμηνυόταν μεγάλο ντέρμπι ως το τέλος. Καμιά από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ μέχρι το έκτο λεπτό,όταν ο Βεζένκοφ πέτυχε το ένατο τρίποντο της Μπαρτσελόνα,για να κάνει το 68-65.Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αμυνθούν σωστά στις επόμενες επιθέσεις,κλέβοντας την μπάλα,όμως ήταν άστοχοι στην επίθεση.Στα 2’ και 25’’ ο Ουίλμπεκιν κέρδισε φάουλ από τον Βεζένκοφ σε προσπάθεια για τρίποντο και έφερε την Νταρουσάφακα στον πόντο,69-68.Στην σύνεχεια,ήρθαν εκατέρωθεν τρίποντα από Κόπονεν και Ουίλμπεκιν για το 72-71.Στις τελευταίες επιθέσεις έγιναν λάθη από τις δύο ομάδες.Το σκορ στα 35’’ για την λήξη ήταν 74-73.Στην κατοχή της Μπαρτσελόνα,ο Κόπονεν πήγε στις βολές ύστερα από φάουλ του Ουίλμπεκιν,που έκοψε καθαρά τον Φινλανδό όπως έδειξε το ριπλέι,με τον Ντέιβιντ Μπλατ να μην πιστεύει την απόφαση των διαιτητών.76-73 για τους Καταλανούς με την επίθεση για την Νταρουσάφακα.Ο Ουίλμπεκιν σαν σε προπόνηση πέρασε τον Κλαβέρ και με λέι απ έκανε το 76-75,με τον κόουτς Μπαρτζώκα να παίρνει τάιμ άουτ για να οργανώσει την επίθεση με 15’’ στο χρονόμετρο.Το ματς πήγε στις βολές,με τον Ουίλμπεκιν να χάνει την δεύτερη δική του και το σκορ να είναι 78-76.1/2 από τον Ράις και 79-76 με 7’’ για το τέλος.Ο Σάσα Βεζένκοφ με δίποντο στην λήξη έγραψε το τελικό 81-77 για την Μπαρτσελόνα.

Δεκάλεπτα: 19-22,35-40,59-57,81-77

Μπαρτσελόνα (Μπαρτζώκας): Ράις 13(2),Ντόελμαν 11(1),Ντόρσεϊ 2,Κλαβέρ 4,Ναβάρο 6(2),Βεζένκοφ 12(2),Όλεσον 2,Κόπονεν 9(1),Ρένφρο 6(2),Τόμιτς 16

Νταρουσάφακα (Μπλατ): Ουίλμπεκιν 19(3),Μπατούκ,Ερντέν 4,Ουάναμεικερ 9,Κλάιμπερν 4,Μόερμαν 11(3),Άντερσον 21(3),Ζίζιτς 4,Μπέρτανς 5(1),Χάρανγκοντι