All Star ο Χιλ, 40άρης ο Νας (vid's)

Τέσσερις εν ενεργεία All Star (Πολ Τζόρτζ, Ρόι Χίμπερτ, ΛαΜάρκους Όλντριτζ, Ντάμιαν Λίλαρντ) και δύο πρώην (Ντέιβιντ Ουέστ και Ντάνι Γκρέιντζερ) βρέθηκαν στο παρκέ του «Bankers Life Fieldhouse», αλλά αυτός που έκλεψε την παράσταση ήταν ο Τζορτζ Χιλ ο οποίος πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του και οδήγησε τους Πέισερς στη νίκη απέναντι στο Πόρτλαντ με 118-113

στην παράταση. Ο πολύπειρος γκαρντ είχε 37 πόντους με 12/19 σουτ, 11/12 βολές, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο και ήταν αυτός που πέτυχε το τρίποντο με το οποίο, οι «Ινδιάνοι» οδήγησαν το παιχνίδι στην παράταση (103-103). Εκτός από τον Χιλ, 30 πόντους είχε ο Ντέιβιντ Ουέστ με 10 ριμπάουντ και 17 πόντους ο Πολ Τζόρτζ (5/23 σουτ). Για τους Μπλέιζερς που είχαν συνεχώς το προβάδισμα στο παιχνίδι, αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν στην πηγή...ο Ντάμιαν Λίλαρντ ήταν απολαυστικός με 38 πόντους και 11 ασίστ, ενώ ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ είχε 22 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Απίστευτη νίκη πήραν οι Μάτζικ οι οποίοι επικράτησαν με 103-102 των Θάντερ ακριβώς στην εκπνοή του αγώνα. Δράστης ήταν ο Τoμπάιας Χάρις ο οποίος μετά από έναν άρτια οργανωμένο συνδυασμό στην επίθεση με...buzzer beater κάρφωμα, χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, η οποία πλέον τρέχει ένα μικρό σερί νικών (4-0). Οι φιλοξενούμενοι έρχονταν από ένα εντυπωσιακό σερί 12 νικών στα τελευταία 13 παιχνίδια και κατάφεραν να αποκτήσουν μια σημαντική διαφορά με +17 (32-49) στο πρώτο ημίχρονο. Ωστόσο το Ορλάντο κατάφερε να ροκανίσει την διαφορά και να προσπεράσει στο σκορ με 91-90, για να έρθει ο Σεφολόσα με τρίποντο από την γωνία, μετά από ασίστ του Ντουράντ να κάνει το 99-102. Με το σκορ στο 101-102 ο Ντουράντ αστόχησε στο σουτ στα 8'' πριν το τέλος, για να κριθεί το παιχνίδι με το κάρφωμα του Χάρις. Ο «δήμιος» της Οκλαχόμα είχε 18 πόντους ενώ ο Άρον Αφλάλο είχε 16 πόντους με τους Μάτζικ να έχουν συνολικά 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Για τους Θάντερ 29 πόντους και 12 ασίστ (ρεκόρ καριέρας) είχε ο Κέβιν Ντουράντ ενώ ο Σερζ Ιμπάκα είχε 26 πόντους (10/13 σουτ) και 5 κοψίματα.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, τη νίκη μετά από πέντε συνεχόμενες ήττες πήρε το Κλίβελαντ το οποίο επικράτησε στην έδρα των Ουίζαρντς με 113-115 έχοντας σε μεγάλο βράδυ τους Ντιόν Ουέιτερς (24 π.) και Κάιρι Έρβιγκ (23 π. με 12 ασίστ). Για τους πρωτευουσιάνους, που προσπάθησαν να φτάσουν στην ανατροπή, επιστρέφοντας από το -14 (87-101) ο είχε 32 πόντους και 10 ασίστ.

Φτερά στα πόδια του... Άντονι Ντέιβις έβαλε η ανακοίνωση του ΝΒΑ ότι θα αντικαταστήσει τον Κόμπι Μπράιαντ στο All Star game, και έτσι με 26 πόντους και 10 ριμπάουντ οδήγησε τους Πέλεκανς στη νίκη απέναντι στους Τίμπεργουλφς με 98-91, επικρατώντας στην μάχη των All Star του Κέβιν Λοβ, ο οποίος επίσης είχε 26 πόντους με 19 ριμπάουντ.

Σπουδαία νίκη πήραν στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της ημέρας οι Κλίπερς στο Staples Center απέναντι στο Τορόντο το οποίο νίκησαν με 118-105. Οι Καναδοί, και μπροστά στο -22 (82-60) που βρέθηκαν προσπάθησαν να χαλάσουν τον ρυθμό των γηπεδούχων και το...μυαλό του ΝτεΑντρέ Τζόρνταν με το γνωστό κόλπο hack-a-Jordan. Συγκεκριμένα η εντολή ήταν για συνεχόμενα φάουλ πάνω του, με την ικανότητα του στις ελεύθερες βολές να μην είναι η καλύτερη. Αυτή η τακτική στην τρίτη περίοδο είχε κάποιο αποτέλεσμα καθώς η διαφορά έπεσε στο -9 (92-83), με τον Τζόρνταν να έχει 18 π. και 10/22 βολές, αλλά ως εκεί. Με τους Μπλέικ Γκρίφιν (36 π. και 8 ριμπ.) και Τζαμάλ Κρόφορντ (21 π. και 6 ασίστ) να ανεβάζουν στροφές η διαφορά ανέβηκε εκ νέου στο +17, με τους Κλίπερς να φτάνουν στη νίκη. Για τους Ράπτορς φοβερή εμφάνιση έκανε ο ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν με 36 πόντους και 8 ασίστ!

Με τον Στιβ Νας στα 40ά του γενέθλια να παίζει σαν... έφηβος οι Λέικερς κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και να περάσουν θριαμβευτικά από την έδρα των Σίξερς επικρατώντας με 112-98. Ο Νας, που ξεκίνησε την καριέρα του ΝΒΑ την περίοδο 1996-97 πέτυχε 19 πόντους με 5 ασίστ και προσέδωσε ηρεμία στο μεγάλο παιχνίδι της ομάδας του, ηρεμία που σε όλη την καριέρα του ήταν το σήμα κατατεθέν του. Εκτός από τον Νας οι Κρις Κέιμαν και Ουέσλεϊ Τζόνσον είχαν από 17 πόντους. Για τους Σίξερς που είχαν 7 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, αλλά κατέρρευσαν στο δεύτερο ημίχρονο, 16 πόντους είχε ο Τόνι Ρότεν.

Τα αποτελέσματα:

Ιντιάνα - Πόρτλαντ 118-113Ορλάντο - Οκλαχόμα 103-102Φιλαδέλφεια - Λος Άντζελες Λέικερς 98-112Ουάσινγκτον - Κλίβελαντ 113-115Βοστόνη - Σακραμέντο 99-89Ντιτρόιτ - Μπρούκλιν 111-95Νέα Υόρκη - Ντένβερ 117-90Ντάλας - Γιούτα 103-81Νιου Όρλεανς - Μινεσότα 98-91Λος Άντζελες Κλίπερς - Τορόντο 118-105