Γαλλία: «Ίδρωσε» για το 2-0 το Στρασβούργο

Μετά από μια αμφίρροπη αναμέτρηση, το Στρασβούργο έκαμψε την αντίσταση της Λε Μαν με 80-77 και έκανε το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών του γαλλικού πρωταθλήματος.

Το Στρασβούργο μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, παίρνοντας τα ηνία του αγώνα από νωρίς (21-14, 10'), όμως η Λε Μαν αντέδρασε με αποτέλεσμα να ήταν αυτή μπροστά στο σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 36-35.

Συνεχίζοντας στο ίδιο τέμπο και στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ακόμα και με +8 (39-47), όμως σ ' εκείνο το σημείο το Στρασβούργο ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση, φτάνοντας στη 2η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια κόντρα στη Λε Μαν.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μπομπουά με 25 πόντους, ενώ από 12π. πρόσθεσαν ο Χάουαρντ και ο Λελού. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Τράβις με 16π.