Γ' Εθνική: Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής (1ος όμιλος Νότου)

Απόλυτος κυρίαρχος ήταν στη Ζάκυνθο ο Έσπερος Πατρών, ο οποίος κέρδισε με 74-82 την ομώνυμη ομάδα και πήρε άλλο ένα σημαντικό «διπλό» στο δρόμο για την απευθείας άνοδο για τη Β' Εθνική. Οι παίκτες του Ανδρέα Κεσαπίδη, είχαν ήδη θέσει τις βάσεις από το πρώτο δεκάλεπτο, όταν και είχαν προηγηθεί με διψήφια διαφορά (14-26). Όσο και αν προσπάθησαν, στη συνέχεια του αγώνα, οι γηπεδούχοι να ανατρέψουν τα δεδομένα της αναμέτρησης, βρήκαν μπροστά τους μία αποφασισμένη ομάδα, η οποία έδειξε ξανά την φετινή ανωτερότητά της, όπως άλλωστε

αναγράφεται στο βαθμολογικό πίνακα.

Βρήκε μπροστά της μία από τις πιο φορμαρισμένες ομάδες του ομίλου, αλλά η Ένωση Ιλίου φαίνεται να είχε πολύ μεγαλύτερο κίνητρο, ώστε να «κατακερματίσει» με 79-53 την Νίκη Αμαρουσίου. Η εικόνα των πρώτων 30 λεπτών, δεν προμήνυε τέτοια κατάληξη, με τους φιλοξενούμενους να έχουν κιόλας προηγηθεί κατά τη διάρκεια του πρώτου μέρους και να δείχνουν ικανοί για ένα μεγάλο αποτέλεσμα. Στην τελευταία περίοδο, όμως, επιβραβεύθηκε η αποφασιστικότητα των παικτών του Τάκη Πανούλια, οι οποίοι με επιμέρους σκορ 28-8, εξασφάλισαν μία νίκη που τους διατηρεί στην προνομιούχο δεύτερη θέση, ξεπερνώντας και τα νέα προβλήματα που είχαν προκύψει, με τον Άρη Φούντα να απουσιάζει από το ματς αυτό, λόγω πόνων στη μέση.

Σε απόσταση «αναπνοής» συνεχίζει ο Προμηθέας Χαλανδρίου, ο οποίος πέρασε από το Αίγιο, με το 70-78 κόντρα στον τοπικό Κεραυνό. Το ματς ήταν αμφίρροπο κατά το πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να προβάλλουν σημαντική αντίσταση και να φαίνεται πως μπορούσαν να διεκδικήσουν την επάνοδό τους στα θετικά αποτελέσματα. Η τρίτη περίοδος, όμως, έμελλε να είναι καθοριστική, με τους παίκτες του Τάσου Νικητόπουλου να κάνουν επιμέρους σκορ 17-27 και να «εκτοξεύουν» τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του συνόλου του Καραγιάννη στο τέλος, το νερό είχε ήδη... μπει στο αυλάκι για την ομάδα των Βορείων Προαστίων.

Στην έκτη συνεχόμενη νίκη του προχώρησε ο Απόλλων Αρχαίας Κορίνθου, περνώντας... αέρας και από το Χαλάνδρι, με 60-86 απέναντι στην ομώνυμη ομάδα. Οι παίκτες του Δημήτρη Γκόφα, βρήκαν αντίσταση ουσιαστικά μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν και οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με 20-19. Από τη δεύτερη περίοδο, όμως, αποφάσισαν να... τελειώσουν το ματς, όταν και πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 4-27. Το δεύτερο μέρος, είχε ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους Κορινθίους πλέον να μειώνουν στη μία νίκη την απόσταση από την τέταρτη θέση.

Ένα ακόμη αποφασιστικό «βήμα» προς την παραμονή του στην κατηγορία, χωρίς να χρειάζεται να αγωνιά για την απόφαση του ΑΣΕΑΔ, σχετικά με την τύχη του αγώνα με τον Απόλλωνα, πέτυχε ο Μανδραϊκός, χάρη στο 83-89 επί της Πεντέλης. Καθοριστικό σημείο της αναμέτρησης, ήταν η τρίτη περίοδος, όταν οι παίκτες του Βασίλη Μαρίνου «εκτόξευσαν» το προβάδισμα που ήδη είχαν, σε διψήφια επίπεδα, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να αντιδράσουν στο φινάλε, αλλά να τους αντιπάλους τους να έχουν τις απαντήσεις και να αντέχουν, ώστε να πάρουν ένα ακόμη σπουδαίο αποτέλεσμα.

Εκμεταλλευόμενο τη σκληρή έδρα του, το Πέραμα έφερε με 83-69 μάλλον μία «καταδικαστική» ήττα για τον Ακάδημο, διατηρώντας παράλληλα τις δικές του μαθηματικές ελπίδες στην υπόθεση παραμονής στην κατηγορία. Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (18-18), οι παίκτες του Κάσση πάτησαν «γκάζι», με αποτέλεσμα στα επόμενα 20 αγωνιστικά λεπτά, να πετύχουν επιμέρους σκορ 44-23, με αποτέλεσμα να φέρουν τη διαφορά σε διαστάσεις θριάμβου (62-41). Στο τέλος, η μείωσή της από πλευράς Μεσσηνίων, ίσως αποτελεί και προϊόν χαλάρωσης των γηπεδούχων, καθώς μοναδικός υπολογίσιμος κίνδυνος των αντιπάλων τους, ήταν ο για άλλη μία φορά εξαιρετικός Γιαννουκάκης.

Όλο και πιο κοντά στη διασφάλιση, τουλάχιστον της 10ης θέσης, ήρθε η Νήαρ Ηστ, περνώντας ένα από τα πιο εύκολα φετινά της απογεύματα, όπως φαίνετα και από το τελικό 83-58 επί του Κρανιδίου. Η ομάδα της Καισαριανής δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα από τον αντίπαλο της σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα να κρατήσει και όσες ελπίδες έχει να τερματίσει πάνω από τη 10η θέση, με την εκτός έδρας αποστολή στη Μάνδρα, κόντρα στον τοπικό Μανδραϊκό, να είναι κομβικής σημασίας.

Δεκάλεπτα: 14-26., 37-42, 51-63, 74-83
Ζάκυνθος (Μπεκές): Κοτσέτας 6(2), Καρβούνης 6(2), Παπάδης 4, Μπάρτζος 14(2), Ζαχαράκης 4(1), Καραμπάτσος 4, Στέφος 16, Μουλάς 11, Νικολόπουλος 9
Εσπερος Πατρών (Κεσαπίδης): Μακρής 6, Λαμπρόπουλος 8, Μέλνικς 9, Στυλίδης 18, Οικονομόπουλος 2, Καλλής 4, Δίπλαρος 19(3), Λυμπέρης 6(2), Αγγελόπουλος 10(2)

ΧΑΛΑΝΔΡΙ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΧΑΙΑΣ ΚΟΡΙΝΘΟΥ 60-86
Διαιτητές: Κώτσου-Καρανικόλα
Δεκάλεπτα: 20-19, 24-46, 39-64, 60-86
Χαλάνδρι (Καρούτζος): Κόλλιας 14 (1), Κοκόσης, Παπαντωνίου 17 (5), Λυπημένος 4 (1), Αλεξόπουλος 19, Μπεκρής, Κοντοζόπουλος, Αθανασίου 2, Σβαρνάς 5
Απόλλων Αρχαίας Κορίνθου (Γκόφας): Καραχοντζίτης 12, Καλύβας, Στεφανής 18, Κατσαμάκης 7 (1), Γδύσης, Βαμβακάς 23 (2), Σιωκος, Βαρσαμής, Σταυρόπουλος 14, Αδάμ 5, Τρυφωνόπουλος 7

ΠΕΡΑΜΑ - ΑΚΑΔΗΜΟΣ 83-69
Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Ντάνος
Δεκάλεπτα: 18-18, 45-34, 62-41, 83-69
Πέραμα (Κάσσης): Παππούλης, Φωστέρης 19 (3), Ντακούλιας 6 (1), Αλμπέρτης, Κορυπούλης, Γουρνάς 14, Κουκουβάκης 10 (1), Κάτρης 6, Διαμαντόπουλος 15 (2), Σωτηρίου 2, Πετράκος 6 (1), Ιωάννου 5
Ακάδημος (Ψυχογιός-Ροζακέας): Ανδριανόπουλος, Φιλιππόπουλος, Λουρμπέας 12, Τσικούρης 7 (1), Λαζαρακόπουλος 2, Αλοίμονος 4, Γιαννακόπουλος 4, Γιαννουκάκης 30 (5), Σπαντιδέας 3, Σκοπέτος 4, Γεωργανάς 3

ΠΕΝΤΕΛΗ - ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ 83-89
Διαιτητές: Γρίβα - Καλογερόπουλος
Δεκάλεπτα: 24-24, 42-48, 56-71, 83-89
Πεντέλη (Σκαραφίγκας): Μάντζιος 2, Χατζηκωστής 18 (3), Αυγενικός 15 (1), Λουγιάκης 20, Χαρτσοματσίδης 15 (3), Μπίγγος 1, Καραβασάνης 12
Μανδραϊκός (Μαρίνος): Μακρής 8 (1), Αττίκος 25, Μπαλάφας 7, Καλεμτζάκης 19 (3), Μάκος 9 (1), Σακελλάρης 10, Ηλιάδης 11

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓΙΟΥ – ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 70-78
Δεκάλεπτα: 20-21, 36-38, 53-65, 70-78
Διαιτητές: Λιότσος-Ζιώγας
Κεραυνός Αιγίου (Καραγιάννης): Μοσχοβάκης 13 (1),Τσιρώνης 1, Τριανταφυλλόπουλος, Μούτσιος 9 (3), Καντάς 2, Κεφαλάς 17 (1), Βουρνάς 9, Λάφης 13, Λαμπρόπουλος 4, Παπαγεωργίου 2.
Προμηθέας Χαλανδρίου (Νικητόπουλος): Σερμπάν, Καραθανάσοπουλος Θ. 8 (2), Καραθανασόπουλος Αλ. 5, Σπετσιέρης 3 (1), Τασιόπουλος 14 (2), Καρούζος 18 (4), Σαμιώτης, Λοϊζος 6, Ρώσσης 2, Ανδρουλάκης 11 (3), Βαρσαμούλης 11 (1).

ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ – ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 79-53
Δεκάλεπτα: 19-22, 35-33, 51-45, 79-53
Διαιτητές: Παπαφωτίου-Μπούκας
Ενωση Ιλίου (Πανούλιας): Βαϊδάκης 18 (2), Μπέλλας Γ. 13 (3), Παπαηλίου, Ραλλάκης, Ζαρκάδας, Τσολάκης 19 (1), Φιλιππάκος, Μπέλλας Οδ. 19 (2), Μίχος 4, Σταθόπουλος, Στρατομήτρος 4, Γεωργιάδης 2.
Νίκη Αμαρουσίου (Κωλέτσης): Αποστολόπουλος 4 (1), Τσέκενης Γ., Κατωπόδης 1, Παβλίσεβιτς 15 (3), Κοντογιάννης 9 (1), Κυπριτζόγλου 8, Γεωργακόπουλος 3, Γιατράκος, Δέλλιος 4, Τσέκενης Α. , Μούγιος 7, Θωμόπουλος 2.