Γ' Εθνική (2ος όμιλος Νότου): Άνετα ο Έσπερος

Σκορ και θέαμα προσέφερε ο Έσπερος Λαμίας, «συντρίβοντας» με 85-60 στο Χαλκιοπούλειο τον Πανναξιακό κι επιστρέφοντας με εμφατικό τρόπο στις επιτυχίες. Η νίκη αυτή, στο άνοιγμα της αυλαίας της 6ης αγωνιστικής για το 2ο όμιλο του Νότου της Γ' Εθνικής, έχει γεύση «γλυκόπικρη», καθώς μπορεί η ομάδα της Φθιώτιδας να προχώρησε σε εμφανική νίκη, αλλά κατά τη διάρκεια αυτού του αγώνα τραυματίστηκε ο Στογίλκοβιτς στο γόνατο, με το θέμα αυτό να είναι εκείνο που απασχολεί τη δεδομένη στιγμή τους ανθρώπους του συλλόγου.

Οι παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη, στο αγωνιστικό

κομμάτι, γνώρισαν αντίσταση ουσιαστικά για ένα ημίχρονο, με το 39-37 των Κυκλαδιτών να δείχνει πως μπορούσαν να «κυνηγήσουν» την υπέρβαση απέναντι σε μία από τις πιο δυνατές ομάδες της κατηγορίας. Στην τρίτη περίοδο, όμως, κατάφεραν να «καθαρίσουν» το ματς με σερί 12-0 στα πρώτα τέσσερα λεπτά της, όταν και ήρθε δηλαδή το πρώτο καλάθι του Πανναξιακού στο δεκάλεπτο και παρότι οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να περιορίσουν την απόσταση μέχρι το -8 (60-52 στο 31'), δεν κατάφεραν να απειλήσουν το προβάδισμα του Εσπέρου. Οι γηπεδούχοι πήραν... φόρα από εκείνο το σημείο κι έπειτα, φτάνοντας σε μία επιβλητική επικράτηση.

Δεκάλεπτα: 17-11, 39-37, 60-50, 85-60

Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Ρόκας 4(1), Φραγκιαδάκης, Σέττος 11(2), Αργύρης 7(1), Στογίλκοβιτς 3(1), Παναγιωτίδης 11(1), Φύκας Π. 6, Σοφογιάννης Μ., 16 (3), Φούντας 5, Ζαχαράκης 3, Τσαπούρνας 4, Παπαργυρόπουλος 15.

Βαθμολογία (σε 6 αγώνες):

1) Κάδμος Θηβών 10 (5-0)2) Πεντέλη 9 (4-1)
3) Έσπερος Λαμίας 9 (4-1)***4) Ιπποκράτης Κω 8 (4-0)*5) Έσπερος Λαμίας 7 (3-1)*6) ΟΦΗ 7 (3-2)**7) Άρης Νικαίας 7 (2-3)8) Νίκη Αμαρουσίου 7 (2-3)9) Λοκρός Αταλάντης 6 (2-2)*
10) Πανναξιακός 6 (0-6)****11) Πόλις Καλλιθέας 5 (1-3)*12) Προμηθέας Χαλανδρίου 5 (1-4)**13) Σαντορίνη 5 (0-5)

(*) Έχουν έναν αγώνα λιγότερο

(**) Ξεκίνησαν από το -1
(***) Ο Έσπερος Λαμίας έχει πραγματοποιήσει το ρεπό του (αγώνας λιγότερος), αλλά ολοκλήρωσε και την υποχρεώσή του για την αγωνιστική (αγώνας περισσότερος)