Β' Εθνική (Βορράς): Θρίαμβος του... φιλοξενούμενου Ερμή!

Στο ντέρμπι... μεταξύ Ερμέων, εκείνος της Αγιάς πέρασε εμφατικά από την έδρα του αντίστοιχου του Λαγκαδά, κερδίζοντας με 86-78 στο άνοιγμα της αυλαίας της 8ης αγωνιστικής της Β' Εθνικής, για τον όμιλο του Βορρά. Οι φιλοξενούμενοι, είχαν τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης σε όλη της τη διάρκεια κι πήραν ένα τρομερό «διπλό», φτάνοντας τον Ερμή στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, ο Ερμής Αγιάς έδειξε την υπεροχή του, προηγούμενος με τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (15-25). Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, ουσιαστικά, δεν τον έχασε και το προβάδισμά

του δεν απειλήθηκε από τους παίκτες του Βασίλη Αγγέλη, οι οποίοι δε μοιάζουν να βρίσκονται στην καλύτερη δυνατή κατάσταση και υπέστησαν τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους. Μοναδική στιγμή, όπου κατάφεραν να μειώσουν την απόσταση, ήταν στο 37ο λεπτό με το σκορ να βρίσκεται στο 70-78, αλλά ένα σερί 0-4 του συνόλου του Γιασσάρη αμέσως μετά αποτελείωσε κάθε ελπίδα τους. Στο φινάλε, δε δυσκολεύτηκε να διατηρήσει το υπέρ της προβάδισμα.

Δεκάλεπτα: 15-25, 39-44, 57-68, 78-86