Έτοιμοι για μεγάλα πράγματα οι Γκρίζλις...ο Στάκι νίκησε τον Τόμπσον (vid's)

Την στόφα της ομάδας που ξέρει να κερδίζει και τι ζητάει μέσα στο παρκέ διαθέτουν οι Γκρίζλις, οι οποίοι στο πρώτο τους παιχνίδι μετά την διακοπή για το All Star weekend επικράτησαν στο Πόρτλαντ των Μπλέιζερς με 98-92, παρότι βρέθηκαν πίσω με 77-64 στο τέλος της 3ης περιόδου. Οι «Αρκούδες» παρότι δέχθηκαν 39 πόντους στο τρίτο δωδεκάλεπτο (είχαν δεχθεί μόλις 38 στο πρώτο ημίχρονο), έκλεισαν την άμυνα τους και με ένα επιμέρους σερί 15-34 έφτασαν

στην μεγάλη νίκη, καθώς αρχικά πήραν το προβάδισμα με 85-87 με ένα σερί 0-12, με τους δυο Έλληνες να έχουν ιδιαίτερη συμμετοχή στην ανατροπή, με τον Μαρκ Γκασόλ να καθαρίζει στο τέλος το παιχνίδι. Ο Ισπανός πάουερ φόργουορντ/σέντερ είχε 21 πόντους με 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κοψίματα, με τον Κόρτνεϊ Λι να σκοράρει 19 πόντους με 6/8 σουτ. Ο Κώστας Κουφός σκόραρε 4 πόντους (2/5 σουτ) με 5 ριμπάουντ σε 18 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Νικ Καλάθης είχε 2 πόντους (1/4 σουτ) σε 15 λεπτά συμμετοχής. Για τους Μπλέιζερς, που αγωνίστηκαν χωρίς τον τραυματία ΛαΜάρκους Όλντριτζ, 18 πόντους είχε ο Ντάμιαν Λίλαρντ (2/8 τριπ.), χωρίς ωστόσο να σκοράρει στην 4η περίοδο, ενώ ο Άαρον Αφλάλο στο ντεμπούτο του σκόραρε 6 πόντους με 2/6 σουτ.

Την ήττα γνώρισαν στο πρώτο τους φετινό παιχνίδι χωρίς τον Στέφεν Κάρι στο ρόστερ τους οι Ουόριορς, καθώς ο All Star guard των πρωτοπόρων του NBA αποφασίστηκε να προφυλαχθεί λόγω ενοχλήσεων στον δεξί αστράγαλο. Έτσι, οι Πέισερς βρήκαν την ευκαιρία να επικρατήσουν με 104-98, με τον Ρόντεϊ Στάκι να πραγματοποιεί τρομερή εμφάνιση με 30 πόντους με 11/17 σουτ, και να πετυχαίνει +30 πόντους για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι. Ωστόσο, ο Στάκι δεν μπορούσε να κερδίσει μόνος του τον εκπληκτικό Κλει Τόμπσον, ο οποίος είχε 39 πόντους με 12/28 σουτ και 10/10 βολές, αλλά δεν μπόρεσε να κερδίσει μόνος του την αναμέτρηση. Το καθοριστικό τρίποντο της νίκης σημείωσε ο C.J Μάιλς (13 π.) ο οποίος στα 26,5'' πριν το τέλος πέτυχε το 101-97 σφραγίζοντας την μεγάλη νίκη για την ομάδα του.

Μπορεί ο Κέβιν Ντουράντ να απουσιάζει από τους Θάντερ, καθώς υποβλήθηκε σε διορθωτική εγχείρηση στο δεξί πόδι, η οποία θα τον κρατήσει εκτός γηπέδων για τουλάχιστον άλλη μία εβδομάδα, αλλά η Οκλαχόμα δεν είχε πρόβλημα να παρασύρει στο διάβα της τους Νάγκετς και να επικρατήσει με 119-94, ανεβάζοντας συνεχώς στροφές το τελευταίο διάστημα. Ο Ράσελ Ουέστμρπουκ είχε 21 πόντους με 17 ασίστ!!! και 8 ριμπάουντ σε 26 λεπτά συμμετοχής, ενώ οι δυο βολές που έχασε στο παιχνίδι σταμάτησαν το σερί του στις 46 συνεχόμενες εύστοχες. Ο Σερζ Ιμπάκα ήταν εξαιρετικός με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 κοψίματα, με τους δυο παίκτες να μην αγωνίζονται λεπτό στο τέταρτο δωδεκάλεπτο. Στον πνεύμα των Θάντερ μπήκε για τα καλά και ο Ενές Καντέρ με 20 πόντους (8/12 σουτ, 12 ριμπάουντ), ενώ 17 πόντους είχε ο Ντιον Ουέιτερς. Για το Ντένβερ, 17 πόντους είχε ο Ται Λάουσον (6/12 σουτ), και 16 πόντους είχε ο Ντανίλο Γκαλινάρι (3/6 τριπ.).

Τα αποτελέσματα:

Ιντιάνα - Γκόλντεν Στέιτ 104-98Ορλάντο - Φιλαδέλφεια 103-98Οκλαχόμα - Ντένβερ 119-94Ντάλας - Σάρλοτ 92-81Πόρτλαντ - Μέμφις 92-98Λ.Α Λέικερς - Βοστόνη 118-111 (παρ), 106-106 (κ.αγ.)Νέα Υόρκη - Κλίβελαντ 83-101Ντιτρόιτ - Ουάσινγκτον 106-89Μιλγουόκι - Ατλάντα 86-97