Εν ψυχρώ...τρίποντη «εκτέλεση» από τον Γιάνκοβιτς (71-68 ο ΠΑΟ)

Απίστευτο παιχνίδι έγινε στην Πυλαία, όπου ο Παναθηναϊκός πέρασε δια πυρός και σιδήρου από το «Παλατάκι» κερδίζοντας τον ΠΑΟΚ με 71-68 στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, και πέρασε στον Τελικό όπου τον περιμένει ο Απόλλωνας Πατρών. Το παιχνίδι εξελίχθηκε απρόσμενα σε ντρέμπι, καθώς η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου κατάφερε να αφήσει τον Παναθηναϊκό για τέσσερα λεπτά χωρίς

καλάθι, και με καλάθι του Μαργαρίτη στα 4’’ πριν το τέλος να ισοφαρίσει σε 68-68, πριν ο Γιάνκοβιτς με buzzer beater τρίποντο στείλει τους Κυπελλούχους Ελλάδας στον Μεγάλο Τελικό. Ο Γιάνκοβιτς είχε 13 πόντους, ενώ τον ίδιο αριθμό πόντων πέτυχε και ο Γκιστ με 5/5 δίποντα. Για τον ΠΑΟΚ, 18 πόντους είχε ο Λάνκγφορντ, από 9 πόντους είχαν οι Μαργαρίτης (1/6 τριπ.) και Χαριτόπουλος.

Το φιλμ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να έχουν χαμηλό ρυθμό και να προσέχουν την άμυνα τους, ενώ για τον ΠΑΟΚ ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Μαργαρίτης ο οποίος έκανε ένεση στα αποδυτήρια. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 4-7 στο 6’ με τρίποντο του Γιάνκοβιτς, για να ανέβει η διαφορά στο +7 (6-13) με δυο βολές του Παππά. Οι Χαριτόπουλος και Κάρτερ με βολές μείωσαν το σκορ στο σε 9-13 στο 9’, για να ολοκληρωθεί η 1η περίοδος με 12-17, με τον ΠΑΟΚ να έχει μαζέψει 16 ριμπάουντ, εκ των οποίων τα 8 επιθετικά και τα 3 από αυτά από τον Βον.

Ο Σλότερ με τζαμπ σουτ έφερε τους «πράσινους» στο +7 (14-21) στο 12’, με τον Μαργαρίτη με δυο βολές να μειώνει σε 20-25 (18’), σε ένα παιχνίδι με τρομερή αστοχία και αρκετά νευρικό. Ο Γιάνκοβιτς με καλάθι και κερδισμένο φάουλ από τον Τσόχλα έγραψε το 20-28, με τον Λάνγκφροντ με δυο δικές του βολές να κλείνει το ημίχρονο με 27-33, φέρνοντας τεράστιο πλήγμα στο «τριφύλλι», με το 3ο φάουλ του Διαμαντίδη. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 1/22 τρίποντα και για τις δυο ομάδες (0/11 ο ΠΑΟΚ και 1/11 ο Παναθηναϊκός), με τον Χαριτόπουλο με 7 πόντους να κρατάει «ζωντανό» τον Δικέφαλο.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε την 3η περίοδο με πέντε συνεχόμενους πόντους του Σλοτερ (27-38), με το επιθετικό φάουλ του Μπατίστα στον Χαριτόπουλο να δίνει το δικαίωμα στον ΠΑΟΚ να πετύχει δυο μαζεμένα τρίποντα, σπάζοντας την κακοδαιμονία του 0/11 και με Κάρτερ και Μαργαρίτη να μειώνει σε 33-38 (23’), με τον Γκιστ με πέντε συνεχόμενους πόντους και με ένα τρομερό κάρφωμα να γράφει το 35-43 (25’). Από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να πιέσει στην άμυνα και συνεχόμενα καλάθια των Σαλούστρου και Όντουμ μείωσε σε 39-43 (27’), με τον Τσόχλα να τον φέρνει σε απόσταση βολής με τρίποντο στο 39’ (44-47). Ωστόσο, ο Φώτσης με ένα μακρινό τρίποντο στο τελείωμα της επίθεσης (49’’), διαμόρφωσε το 44-50, σκορ με το οποίο έκλεισε η 3η περίοδος.

Ο ΠΑΟΚ με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Λάνγκφορντ μείωσε σε 48-50 (32’) , με τον Διαμαντίδη να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του και με έξι διαδοχικούς πόντους να πετυχαίνει το 52-62, με τον Γκιστ να φέρνει την διαφορά στο +12 (52-64). Από εκεί και πέρα το συγκρότημα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς θέλησε να καθαρίσει το παιχνίδι εκδηλώνοντας βεβιασμένες επιθέσεις, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο ΠΑΟΚ ο οποίος με μεθοδικότητα και με τον Λάνγκφροντ να σκοράρει μείωσε σε 62-65, με τον Δέδα με τρίποντο στα 8’’ να μειώνει σε 65-67. Ο Παππάς με 1/2 βολές πέτυχε το 65-68, με τον Όντουμ στα 5,9’’ να μειώνει με μια βολή σε 66-68, και να αστοχεί επίτηδες στην δεύτερη. Ο Μαργαρίτης πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, και ραβέρσε σουτ ισοφάρισε σε 68-68, με τον Γιάνκοβιτς με τρίποντο ακριβώς στην εκπνοή να πετυχαίνει το τελικό 68-71.