Έχασε η Ζαλγκίρις! (vid)

Την έκπληξη της 27ης αγωνιστικής του λιθουανικού πρωταθλήματος πραγματοποίησε η Γιουβέντους, υποχρεώνοντας τη Ζαλγκίρις στη τρίτη μόλις ήττα της στη λίγκα (86-84 εκτός έδρας)! Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε εντυπωσιακά, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 25-16 στο πρώτο δεκάλεπτο. Όμως, η Γιουβέντους κατάφερε να αντιδράσει, φέρνοντας στα ίσα το ματς στο τέλους του πρώτου ημιχρόνου (41-41, 20'). Με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ κύλησε όλο το δεύτερο ημίχρονο, με την Γιουβέντους να φτάνει σε μια νίκη-θρίαμβο επί των Πρωταθλητών Λιθουανίας με 86-84 εκτός έδρας. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Τσάβον Λιούις με 20 πόντους, όσους σημείωσε και ο Μπροκ Μότουμ για λογαριασμό της ομάδας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους. Ο Ίαν Βουγιούκας βρέθηκε σε μέτρια βραδιά, έχοντας 6 πόντους, 5 ριμπάουντ και μία ασίστ σε 17 λεπτά συμμετοχής.