Δύσκολη νίκη για Γαλατά χωρίς Ντόρσεϊ

Στην κορυφή της βαθμολογίας του τουρκικού πρωταθλήματος ανέβηκε, έστω και προσωρινά, η Γαλατάσαραϊ, μετά την επικράτησή της με 70-67 εκτός έδρας επί της Γκαζιαντέπ του Στέφανου Δέδα. Εκτός αποστολής έμεινε για μια ακόμη φορά ο Τζόι Ντόρσεϊ.

«Ο Ντόρσεϊ είναι παίκτης μας. Σήμερα δεν αγωνίστηκε γιατί ήταν απόφαση που πάρθηκε για τεχνικούς λόγους. Θα συνεχίσει να αγωνίζεται εδώ μαζί με τον Στεφάν Λάσμε», δήλωσε σχετικά ο Εργκίν Αταμάν.

Σε ό,τι αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, το πρώτο μέρος της αναμέτρησης ανήκε στην ομάδα του Στέφανου Δέδα, η οποία στο

πρώτο ημίχρονο είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και προηγούνταν 33-26 (20'). Όμως, στην επανάληψη η Γαλατά ανέβασε την απόδοσή της, με αποτέλεσμα αρχικά να μειώσει στον πόντο στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (51-50, 30') και στις αρχές της τέταρτης περιόδου να πάρει τα ηνία του αγώνα και δίχως να χάσει έκτοτε το προβάδισμα έφτασε σε μια πολύτιμη νίκη.

Αυτή ήταν η 13η νίκη της Γαλατά σε 18 αγώνες, κάτι που τη φέρνει στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Προσωρινά, ωστόσο, καθώς Αναντολού Εφές και Φενέρμπαχτσε έχουν ένα ματς λιγότερο (13-4 ρεκόρ αμφότερες).

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Σιλμπ με 20 πόντους, ενώ ο Λάσμε έκανε double-double με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από την Γκαζιαντέπ, ξεχώρισε ο Κάλογουεϊ με 15 πόντους.

Στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 18ης αγωνιστικής η Καρσίγιακα χρειάστηκε τη βοήθεια της παράτασης, ώστε να κάμψει την αντίσταση της Ινστανμπούλ ΒΒ με 90-81 (71-71 κ.α.). Με αυτή τη νίκη έφτασε τις δώδεκα και παρέμεινε στην 4η θέση της βαθμολογίας. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Τζόουνς με 24 πόντους, ενώ από την άλλη πλευρά δεν ήταν αρκετοί οι 23 πόντοι του Κιλιτσλί.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής: Σάββατο 13/02Καρσίγιακα-Ιστανμπούλ ΒΒ 90-81 (71-71 κ.α.)Γκαζιαντέπ-Γαλατάσαραϊ 67-70Μπουγιουκτσεμεκτσέ-Τραμπζονσπόρ 75-71Γεσιλγκίρεσουν-Άνκαρα 90-87 (81-81 κ.α.) Κυριακή 14/02Μπεσίκτας-Τουρκ ΤέλεκομΚόνιασπορ-Φενέρμπαχτσε Δευτέρα 15/02Νταρουσάφακα-Ουσάκ ΣπορτίφΜπάνβιτ-Εφές Αναντόλου