Δεν άφησαν περιθώρια στους Σπερς οι Κλίπερς, και εύκολα οι Καβς (vid's)

«Αγριεμένοι» επέστρεψαν οι Κλίπερς μετά την διακοπή για το All Star Game, και αφού βρήκαν μπόσικους, τους χωρίς τον Κάχι Λέοναρντ, Σπερς, επικράτησαν άνετα με 105-86, με τον Κρις Πολ να «τρελαίνεται» στο δεύτερο ημίχρονο, πετυχαίνοντας τους 26 από τους 28 πόντους του, Συνολικά ο Πολ είχε 28 πόντους με 9/18 σουτ και 12 ασίστ, ενώ εξαιρετικοί ήταν και οι Τζαμάλ Κρόφορντ (19 π.) και Τζει Τζει Ρέντινγκ (17 π.). Από την πλευρά του ο Ντε Άντρε

Τζόρνταν είχε 9 πόντους με 17 ριμπάουντ. Στον αντίποδα η ομάδα του Γκρέγκ Πόποβιτς πέτυχε αρνητικό ρεκόρ πόντων για πρώτο ημίχρονο (34 π.), και δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να ακολουθήσει στο σκορ. Κορυφαίος για τα «Σπιρούνια» ήταν ο Τόνι Πάρκερ με 14 πόντους, ενώ πολύ άστοχος εμφανίστηκε ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ έχοντας 10 πόντους με 3/12 σουτ.

Σε εύκολη επικράτηση έφτασαν οι Καβς, οι οποίοι νίκησαν στο Κλίβελαντ των Μπουλς με 106-95, τρέχοντας ένα σερί εννέα νικών στα τελευταία έντεκα παιχνίδια τους. Εξαιρετική παρουσία είχε ο ΛεΜπρον Τζέιμς με 25 πόντους, 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ, με τον Κάιρι Έρβινγκ να προσθέτει 19 πόντους (6/18 σουτ) και τον Κέβιν Λοβ να είναι σαρωτικός, έχοντας 15 πόντους και 15 ριμπάουντ. Σε double double έφτασε και ο Τριστάν Τόμπσον, σκοράροντας 16 πόντους (8/10 σουτ) με 10 ριμπάουντ. Για το Σικάγο, από το οποίο απουσίαζαν οι Μπάτλερ, Νοα και Μίροτιτς, ο Ντέρεκ Ρόουζ είχε 28 πόντους (11/19 σουτ, 7 ριμπ.), ενώ ο Πάου Γκασόλ πρόσθεσε 14 πόντους με 9 ριμπάουντ. Αυτή ήταν η πέμπτη συνεχόμενη ήττα για τους «Ταύρους».