Μπουρούσης-Βουγιούκας σημειώσατε... "άσσο" (vid)

Παρότι η Ζαλγκίρις, του Ίαν Βουγιούκα, ήταν σε όλη την αναμέτρηση κοντά στο σκορ, στο τελευταίο δεκάλεπτο η Λαμποράλ του Μπουρούση, επέβαλε τον ρυθμό της και επικράτησε με 71-65.

Η μάχη των δύο Ελλήνων ψηλών σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης ήταν εκπληκτική, με τον Μπουρούση όμως να είναι αυτός που στο τέλος χαμογέλασε, με την ομάδα του να παραμένει έτσι στην πρώτη θέση του ομίλου.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μπουρούσης με 16 πόντους, την ώρα που ο Άνταμς πρόσθεσε άλλους 17. Για την Ζαλγκίρις οι 13 πόντοι του Βουγιούκα και οι επίσης 13 του Γιανκούνας δεν ήταν αρκετοί.

Οι

δύο ομάδες σε όλο το πρώτο ημίχρονο ήταν κοντά στο σκορ, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο ρόλο στο παρκέ. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 20-22 υπέρ τις Λαμποράλ, με την Ζαλγκίρις όμως να ισοφαρίζει με το τέλος του ημιχρόνου σε 32-32. Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στην Ζαλγκίρις, με την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, έχοντας ως αιχμή του δόρατος τον Βουγιούκα να παίρνει το προβάδισμα με 53-45 στο τέλος της περιόδου. Η Λαμποράλ όμως δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα και με όπλο την καλή της άμυνα και την ψυχραιμία των παικτών της στην επίθεση πήρε τελικά την νίκη με 71-65.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 32-32, 45-53, 71-65.
Λαμποράλ Κούτσα (Περάσοβιτς): Τζέιμς 2, Μαμαντού Ντιόπ, Κοσέρ 14 (2), Πλάνινιτς, Χάνγκα 7, Μπουρούσης 16 (1), Μπλάζιτς 4, Ιλμανέ Ντιόπ 3, Τιγί 4 (1), Άνταμς 17 (2), Κορμπάτσο, Μπερτάνς 4 (1).
Ζαλγκίρις Κάουνας (Γιασικεβίτσιους): Βένε 3 (1), Λεκαβίτσιους 5 (1), Πότσιους 2, Σεϊμπούτις 7 (1), Μότουμ 6 (1), Γιανκούνας 13, Βουγιούκας (5/15 δίποντα, 3/5 βολές), Βετσβάγκαρς 5 (1), Χάνλαν 5 (1), Ουλανόβας 6.