Ασταμάτητοι οι Ράπτορς και κόντρα στους Νικς (118-108)!

Τα… αντίθετα «δρομολόγιά» τους ακολούθησαν το βράδυ της Κυριακής (21/12) Ράπτορς και Νικς, που συναντήθηκαν στο Τορόντο. Οι Καναδοί επικράτησαν με 118-108 και συνέχισαν την ανοδική τους πορεία από την κορυφή της Ανατολής (ρεκόρ 22-6), την ίδια στιγμή που η ομάδα της Νέας Υόρκης «κατρακύλησε» στο 5-25 και παραμένει στην 14η θέση της Περιφέρειας. Οι γηπεδούχοι εξακολουθούν να τα πηγαίνουν περίφημα παρά την απουσία του ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν και πέτυχαν την 6η διαδοχική νίκη τους, ενώ οι Νικς «πλήρωσαν» -εκτός από τη νέα
κακή εμφάνισή τους- και τις απουσίες των Στάνταμαϊρ, Τζέι-Αρ Σμιθ και Ιμάν Σάμπερτ… Το Τορόντο μπήκε από την αρχή καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκε 17-7 στο 5΄. Η ομάδα του κόουτς Ντουέιν Κέισι έφτασε στο 33-25 στην 1η περίοδο χάρη στα 5/12τριπ. της και το μόλις 1 λάθος της και, πληθώρα λύσεων (στο ίδιο διάστημα είχαν τον Ρος με 10π. και τους Λάουρι και Βάσκεζ με 7π.) και στο 19΄ ξέφυγε με 52-36. Μπορεί οι φιλοξενούμενοι, με τους Καρμέλο Άντονι και Πάμπλο Πριτζιόνι να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση, να μείωσαν σε 56-51 λίγο πριν το 58-51 του ημιχρόνου, όμως αυτό αποδείχθηκε προσωρινό. Οι Ράπτορς επέβαλαν τον ρυθμό τους στην 3η περίοδο και ξέφυγαν και πάλι με 91-75, για να φτάσουν εύκολα στη συνέχεια στη νίκη και να υποχρεώσουν τη Νέα Υόρκη στην 5η συνεχόμενη ήττα της. Μάλιστα, αυτή ήταν η 15η αποτυχία της ομάδας του ρούκι κόουτς Ντέρεκ Φίσερ στους 16 τελευταίους αγώνες της… Το Τορόντο είχε 14/33τριπ. και περισσότερες λύσεις, αλλά κυρίως διέθετε σε εξαιρετική βραδιά τους Λάουρι, Ρος και τους Λου Ουίλιαμς και Βάσκεζ από τον πάγκο και δεν αντιμετώπισε πρόβλημα ως το φινάλε. Άλλωστε, οι Ράπτορς είναι αποδοτικοί στην έδρα τους, μετρώντας φέτος ρεκόρ 14-3. Πάντως, είναι η ομάδα με τα περισσότερα εντός έδρας ματς στην κανονική περίοδο και πλέον ετοιμάζονται για μία δύσκολη περιοδεία στη Δυτική Περιφέρεια και θα επιστρέψουν στον Καναδά για το επόμενο παιχνίδι στο «σπίτι» τους στις 8 Ιανουαρίου 2015. ΤΟΡΟΝΤΟ (Κέισι): Τζέιμς Τζόνσον 20, Αμίρ Τζόνσον 9 (4/7διπ.-9ριμπ.), Βαλαντσιούνας 10, Ρος 18 (4/9τριπ.), Λάουρι 22 (2/4τριπ.-9ασ.), Βάσκεζ 21 (3/5τριπ.), Πάτερσον 5 (1), Ουίλιαμς 22 (4/10τριπ.), Χάνσμπροου 1, Καμπόκλο, Νογκουέιρα.ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ (Φίσερ): Άντονι 28 (11/22διπ.-1/4τριπ.), Έισι 7, Όλντριτς 11 (4/4διπ.-7ριμπ.), Χάρνταγουεϊ 10 (2/4τριπ.), Καλδερόν 15 (1/3τριπ.-10ασ.), Ντάλεμπερτ 2, Τζέισον Σμιθ 16, Πριτζιόνι 8, Λάρκιν 5 (1), Ουέρ 6.