Από μηχανής... Τζέιμς!

Με ήρωα τον Μάικ Τζέιμς, που πέτυχε το νικητήριο τρίποντο, ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Ούνικς Καζάν με 83-82 και απέφυγε το στραβοπάτημα, που για την μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα φαίνονταν στον ορίζοντα. Έτσι έφτασε στο 14-9, μένοντας στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, μία νίκη μακριά από την τετράδα.

Οι παίκτες του Πασκουάλ βρέθηκαν να χάνουν και με 9 πόντους στην τρίτη περίοδο (52-61) αλλά κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ και να πάρουν το ματς απέναντι στους Ρώσους. Πρωταγωνιστής

ο Κρις Σίνγκλετον με 14 πόντους και μεγάλα σουτ (3/4 τριπ.), με τον Μπουρούση να έχει 15, τον Ρίβερς 13 ενώ ο Τζέιμς σημείωσε 8 πόντους και τρίποντο της νίκης. Για την Ούνικς που λίγο έλειψε να φύγει με διπλό από το ΟΑΚΑ, ο Κιθ Λάνγκφορντ τελείωσε το ματς με 21 πόντους ενώ ο Κίνο Κολόμ είχε 17 (3/3 τριπ.).

Το φιλμ του αγώνα

Στην βασική πεντάδα του «τριφυλλιού» ξεκίνησαν οι Καλάθης, Φελντέιν, Τζεντίλε, Σίνγκλετον και Γκάμπριελ ενώ για την ρωσική ομάδα οι Κολόμ, Λάνγκφορντ, Κλαρκ, Γουίλιαμς και Μπάνιτς.

Ο Γκάμπριελ απάντησε άμεσα στο καλάθι του Λάνγκφορντ, με τον Κολόμ να κάνει το 5-2 για την Ούνικς. Υπήρχε εμφανής διάθεση του Παναθηναϊκού να χτυπήσει στην ρακέτα των Ρώσων στην αρχή του ματς, με τον Τζεντίλε να επιχειρεί διεισδύσεις που απέφεραν 4 σερί πόντους. Στο 4΄το σκορ ήταν 8-7 υπέρ των «πρασίνων». Οι γηπεδούχοι έφτασαν και στο +4 (15-11) όμως οι φιλοξενούμεοι προσπέρασαν με τρίποντο του Κλαρκ και κάρφωμα του Γουίλιαμς (15-16). Τζεντίλε (3/3 σουτ) και Καλάθης έδωσαν το προβάδισμα και πάλι στον Παναθηναϊκό (19-16). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 24-25 σ’ ένα ισορροπημένο ματς.

Με καλάθι του πρώτου σκόρερ του αγώνα, Τζεντίλε (10π.), το «τριφύλλι» προηγήθηκε 26-25. Η Ούνικς με προσωπικούς πόντους του Αντίποφ, άνοιξε την διαφορά στους 4 πόντους, 26-30. Η ρωσική ομάδα φαινόταν να έχει βρει το κουμπί του Παναθηναϊκού και κατάφερνε να παίρνει πόντους από κάθε παίκτη που περνούσε στο παρκέ. Τεσσεράμισι λεπτά πριν το τέλους του ημιχρόνου ήταν μπροστά με 36-28. Με σερί 9-4 οι «πράσινοι» έφτασαν στους 3, 37-40 όμως 4 βολές από τους Λάνγκφορντ και Κλαρκ διαμόρφωσαν το 37-43, ενώ οι Ρώσοι είχαν πάρει και το δεύτερο φάουλ του Μπουρούση. Στα 23’’ ο Παππάς δέχθηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία ύστερα από φάουλ του Σίνγκλετον αλλά μετά την εύστοχη βολή η επίθεση της Ούνικς κατέληξε σε βήματα του Γουίλιαμς. Σκορ πρώτου μέρους 39-46.

Μελανό σημείο του παιχνιδιού των παικτών του Πασκουάλ η άμυνα, που δέχθηκε 46 πόντους στο ημίχρονο. Χαμηλά και η δημιουργία, με μόλις 3 ασίστ σε 20' έναντι 10 της Ούνικς. Επιπλέον, το 20% στα τρίποντα (2/10) δεν ήταν ενθαρρυντικό στοιχείο για τους γηπεδούχους.

Το πρώτο καλάθι του Σίνγκλετον στον αγώνα έφερε τους «πράσινους» στο -5 (41-46). Ο Λάνγκφορντ όμως δεν τους άφησε να πλησιάσουν περισσότερο και έφτασε τους 16 πόντους για το 49-44.Ο Σίνγκλετον μείωσε στους 3, με τους διαιτητές να συμβουλεύονται το άμεσο ριπλέι για το σουτ του Αμερικανού, που χρεώθηκε δίποντο (46-49). Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να βρίσκει σίδερο από τα 6.75 (4/18) και η Ούνικς διατηρούσε μια διαφορά 4-5 πόντων. Στο 28’ το σκορ ήταν 54-49 υπέρ των Ρώσων που έβαζαν δύσκολα στην ελληνική ομάδα. Οι παίκτες του Πασούτιν προηγήθηκαν 61-52 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός έπρεπε να ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή του για να γυρίσει το ματς και στο τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με σερί 5-1, μειώνοντας στους 5, 57-62. Η αντεπίθεση του «τριφυλλιού» ξεσήκωσε και τον κόσμο στο ΟΑΚΑ. Έτσι στο 34’ το σκορ ήταν 63-65. Ο Ρίβερς ισοφάρισε 65-65 αλλά ο Κολόμ πέτυχε δύο τρίποντα ψυχολογίας για το +6 της Ούνικς (65-71). Ο Ισπανός γκαρντ είχε ντυθεί... Λάνγκφορντ και φτάνοντας τους 16 πόντους, έδωσε αέρα 6 πόντων στους Ρώσους, 67-73 με τρεισήμισι λεπτά για την λήξη. Και πάλι ο Σίνγκλετον με το δεύτερο τρίποντό του, κατέβασε στους 3, 72-75. Το παιχνίδι πλέον έμπαινε στα κρίσιμα λεπτά, και οι «πράσινοι» είχαν ανεβάσει τα ποσοστά τους στα τρίποντα (10/27), διεκδικώντας στα ίσια την νίκη. Στα 48’’ ο Σίνγκλετον μείωσε στον 1, 79-80, και στην επόμενη επίθεση οι Ρώσοι αστόχησαν. Ο Παναθηναϊκός κρατούσε το ματς στα χέρια του, έχοντας 29’’ για φτάσει στο ροζ φύλλο. Ο Σίνγκλετον κέρδισε φάουλ στα 15,8’’ και ευστόχησε σε μία βολή για το 80-80. Βολές για τον Γουίλιαμς, ο οποίος πέτυχε και τις δύο. Ωστόσο ο Τζέιμς πέτυχε το μεγάλο τρίποντο για το τελικό 83-82 και την ολική επαναφορά του Παναθηναϊκού!

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 39-46, 61-52, 83-82

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 14(3), Νίκολς, Ρίβερς 13(3), Τζέιμς 8(2), Παππάς 4, Φελντέιν 4, Γκάμπριελ 10(2), Τζεντίλε 10, Μπουρούσης 15(1), Καλάθης 5(1).

Ούνικς Καζάν (Πασούτιν): Αντίποφ 11(3), Κλαρκ 6(1), Λάνγκφορντ 21(1), Στολ, Παραχούσκι 6, Κολόμ 17(3), Μπάνιτς, Βορόνοφ, Γουίλιαμς 13, Άντουσιτς 8(1).