Σπουδαίο διπλό για την Ζαλγκίρις!

Σημαντικό διπλό σε μια πολύ δύσκολη έδρα για την Ζαλγκίρις καθώς επικράτησε με σκορ 86-91 στην έδρα της Μπάμπεργκ και πλέον να φτάνει στο ρεκόρ 10-13, με την Μπάμπεργκ να πέφτει στο 8-15 και πλέον να είναι με το ένα πόδι εκτός της συνέχειας, σε αντίθεση με την Ζαλγκίρις που συνεχίζει να ελπίζει μετά και την σημερινή νίκη. Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Λεκαβίτσιους(29 πόντους,5/5 τρίποντα) και Γιανκούνας(24 πόντους), ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Τάις(17 πόντους,6 ριμπάουντ).

Στο ξεκίνημα του αγώνα η Ζαλγκίρις προσπάθησε να κυριαρχήσει

στα ριμπάουντ και να ελέγξει το ρυθμό του παιχνιδιού. Επιθετικά πήρε την μπάλα ο Γιανκούνας σκοράροντας 9 πόντους τα πρώτα 4 λεπτά ενώ την σκυτάλη πήρε και ο Πάνγκος που με 2 συνεχόμενα τρίποντα διαμόρφωσε το 7-18 με 5 λεπτά να μένουν. Στο διάστημα αυτό η διαφορά είχε φτάσει και στο μέγιστο βαθμό της, δηλαδή στους 10 πόντους(5-15). Έπειτα ακολούθησε η αντίδραση από πλευράς της Μπάμπεργκ αφού με επιμέρους σκορ 9-0 και τρίποντο του Τάις, που έφτασε τους 7 πόντους, η διαφορά έπεσε στους 2 πόντους (16-18). Παρόλα αυτά η Ζαλγκίρις δεν πτοήθηκε, βρήκε τις λύσεις κυρίως από την περιφέρεια και πήρε την διαφορά των 6 πόντων με την λήξη του δεκαλέπτου με σκορ 22-28.

Στην σωματική επαφή επιχείρησαν να πάνε οι δύο ομάδες να πάνε το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου με την Ζαλγκίρις να συμπληρώνει γρήγορα τα πέντε ομαδικά και τους γηπεδούχους να το εκμεταλλεύονται για άλλη μια φορά στο καλάθι(32-34). Η Μπάμπεργκ προσπαθεί να αντιδράσει αλλά η Ζαλγκίρις βρίσκει λύσεις από πολλούς παίκτες σήμερα κάνοντας ένα σερί έκανε το σκορ 34-41 με 3 λεπτά να μένουν για το ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι τότε έσφιξαν την άμυνα τους πηγαίνοντας στις επαφές, βρήκαν σκορ κυρίως από τον Νίκολιτς από τις βολές ο οποίος έφτασε τους 7 πόντους και μειώσε στον πόντο(45-46). Η Ζαλγκίρις είχε το τελευταίο καλάθι καθώς ο Μότουμ σκόραρε για τρεις με την λήξη του ημιχρόνου και το σκορ να γίνεται 45-49.

Αποφασισμένοι μπήκαν οι Γερμανοί για να πάρουν το παιχνίδι αφού μόλις 5 λεπτά με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου χρειάστηκαν για να πάρουν το προβάδισμα για πρώτη φορά μετά από πολλή ώρα με καλάθι του Ζήση(56-55). Είχε ακολουθήσε βέβαια πιο πριν σερί 11-0 από τους γηπεδούχους, χωρίς να αφήσουν τους αντιπάλους της να σκοράρουν για 4 ολόκληρα λεπτά και το σκορ να γίνεται 60-55 από 49-55. Η διαφορά παρέμεινε στους 5 πόντους με καλάθι του Τάις που έφτασε τους 11 πόντους. Τότε αναγκαστικά έπρεπε να μειώσει η Ζαλγκίρις για να μην αφήσει την Μπάμπεργκ να ξεφύγει και με τον Γιανκούνας το κατάφερε και με 4 προσωπικούς του πόντους(19 συνολικά) μείωσε στον πόντο(68-67) στο 30''.

Η αντίδραση στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου φάνηκε πως ήταν μόνο η αρχή για την ομάδα του Γιασικεβίτσιους, αφού έπειτα από 4 λεπτά η Ζαλγκιρίς έχει φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της και πέρνει το προβάδισμα(74-76) με σουτ από τα 6.75μ του Λεκαβίτσιους που φτάνει τους 25 πόντους έχοντας 5/5 τρίποντα(!). Κοζέρ και Μέλι αστοχούν σε δύο διαδοχικές επιθέσεις με τον Γιανκούνας να μην συγχωρεί και να φτάνει τους 24 πόντους με 2 δικά του καλάθια μόλις δύο λεπτά πριν την λήξη του ματς. Ο Τάις σκοράρει από την γραμμή της φιλανθρωπίας, με τον Λεκαβίτσιους να απαντάει με τον ίδιο τρόπο φτάνοντας τους 29 πόντους(!). Ο Μέλι σκοράρει για τρεις με 19 δευτερόλεπτα για το τέλος και το σκορ να είναι 84-87. Παρόλα αυτά δεν ήταν αρκετό καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν καμμία από τις βολές και το ματς να τελειώνει με σκορ 86-91.

Τα δεκάλεπτα: 22-28, 45-49, 68-67, 86-91

Μπάμπεργκ: Κοζέρ 4,Μέλι 17(1),Νίκολιτς 9,Τάις 17(1),Λο 2,Βερεμένκο 4,Μίλλερ 15(3),ΜακΝιλ 3(1),Ραντόσεβιτς 10

Ζαλγκίρις: Πάνγκος 8(2), Λεκαβίτσιους 29(5), Βέστερμαν 3, Σειμπούτις 2, Μότουμ 6(1), Γιανκούνας 24(4), Μιλάνκις, Λίμα 2, Καβαλιάουσκας 6, Ουλανόβας 11(1)

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.