Nowitzki stole the ball, κλειδώνουν τα playoffs Πέισερς και Πίστονς (vid)

Όταν διαθέτεις στην ομάδα σου ένα παίκτη σαν τον Ντίρκ Νοβίτσκι, γνωρίζεις ότι διαθέτεις έναν ηγέτη στο παρκέ, που θα είναι εκεί για τα δύσκολα. Ο σπουδαίος Γερμανός πραγματοποίησε το κλέψιμο της χρονιάς, και έτσι οδήγησε το Ντάλας στη νίκη με 88-86 επί των Ρόκετς, και κατά πάσα πιθανότητα στα playoffs, με το Χιούστον να μένει στην 9η θέση, και τις δυο ομάδες να έχουν δυο νίκες διαφορά (40-38 με 38-40). Με το σκορ στο 86-85 ο Τζέιμς Χάρντεν αφού πέρασε με άνεση τον Ουέσλεϊ Μάθιους ήταν μια ανάσα από το να ολοκληρώνει ένα winning λει απ, όταν ο Νοβίτσκι με καθαρή άμυνα στην μπάλα κατάφερε να

του την κλέψει, με τον Ντέβιν Χάρις (10 π.) με 2 βολές να τελειώνει την δουλειά. Ο Ντίρκ Νοβίτσκι είχε μόλις 7 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο!!!!, με τον Τζει Τζει Μπαρέα να κουβαλάει στις πλάτες του τους Μαβς με 27 πόντους (10/16 σουτ, 8 ασίστ).Για το Χιούστον, που από τους τελικούς της Δύσης την περασμένη σεζόν, κινδυνεύει να μείνει εκτός οκτάδας, ο Τζέιμς Χάρντεν σκόραρε 26 πόντους με 8/22 σουτ, με τους Τζέισον Τέρι και Κόρι Μπρούερ να είναι απογοητευτικοί, έχοντας στο σύνολο 7 πόντους και 2/15 σουτ.

Η κανονική περίοδος οδεύει προς το τέλος της, και οι περισσότερες ομάδες είτε κοιτάζουν τον προγραμματισμό τους για τα playoffs, είτε για καλύτερο πλασάρισμα, είτε βλέπουν την επόμενη χρονιά. Έτσι οι Καβς, έχοντας εξασφαλίσει την πρωτιά της Ανατολικής περιφέρειας θέλησαν να δώσουν στιγμές ξεκούρασης στον ΛεΜπρον Τζέιμς, στο παιχνίδι τους στο «Bankers Life Fieldhouse» της Ινδιανάπολις, με τους Πέισερς, οι οποίοι καιγόταν για τη νίκη, να εκμεταλλεύονται το γεγονός, και να επικρατούν με το ευρύ 123-109, πετυχαίνοντας 70 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, και φτάνοντας το ρεκόρ τους στο 42-36, κλειδώνοντας σχεδόν την είσοδο τους στα playoffs. Ο Πολ Τζόρτζ πέτυχε 29 πόντους (10/17 σουτ), με τον Σι Τζέι Μάιλς να προσθέτει 21 πόντους έχοντας 6/8 τρίποντα. Για το Κλίβελαντ, ο Κάιρι Έρβινγκ είχε 26 πόντους (11/18 σουτ), με τον Κέβιν Λοβ να σκοράρει 23 πόντους. Από την πλευρά του ο Τζει Αρ Σμιθ, ο οποίος το προηγούμενο βράδυ στο Μιλγουόκι είχε 7/11 τρίποντα, έμεινε στους 10 πόντους, χωρίς τρίποντο (0/1).

Αμφίρροπο παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο «Amway Center» του Ορλάντο, με τους Πίστονς να είναι η ομάδα που ζητούσε τη νίκη, και κατάφερε με μια αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά να την πάρει, επιστρέφοντας από το 94-89 με το οποίο βρισκόταν πίσω 5'40'' πριν το τέλος, κερδίζοντας με 108-104, και κάνοντας τεράστιο βήμα για την είσοδο τους στα playoffs της Ανατολής, καθώς με το 42-37 βρίσκονται στην 8η θέση, με το 9ο Σικάγο να έχει 39-39. Ηγέτης αναδείχθηκε ο Ρέτζι Τζάκσον, ο οποίος σκόραρε 24 πόντους (7/18 σουτ), με τον Κεντάβιους-Κάντγουελ Πόουπ να είναι εξαιρετικός με 18 πόντους (7/10 σουτ). Σε ένα ακόμα double double έφτασε ο Αντρέ Ντρούμοντ, σκοράροντας 13 πόντους και μαζεύοντας 16 ριμπάουντ. Για το νεανικό Ορλάντο, ο Εβάν Φουρνιέ είχε 19 πόντους (7/15 σουτ), με τον Βίκτορ Ολαντίπο να προσθέτει 16 πόντους.