Eurocup: Αγχώθηκε, αλλά προκρίθηκε και έγραψε ιστορία η Γαλατά!

Αν και βρέθηκε αντιμέτωπη με το "φάσμα" του αποκλεισμού, όντας πίσω με -16 (90-74) 7'' πριν το τέλος, η Γαλατασαράι έστειλε το ματς στην παράταση χάρη σε καλάθι του Μίτσοβ (έκανε το 90-76, ισοφαρίζοντας τη διαφορά του πρώτου αγώνα) και εκεί... ευτύχησε να χάσει με 94-81 από την Γκραν Κανάρια και να πάρει την πρόκριση στον τελικό του Eurοcup.

Έτσι, έγινε η πρώτη τουρκική ομάδα, που καταφέρνει να φτάσει στα τελικά της διοργάνωσης και να διεκδικήσει το τρόπαιο!

Πολυτιμότερος των νικητών ήταν ο Μίτσοβ με 21 πόντους, ο οποίος έκανε επίσης μια καθοριστική τάπα στην εκπνοή του έξτρα πενταλέπτου,

μην επιτρέποντας στους Ισπανούς να νικήσουν με σκορ πρόκρισης. ΜακΚόλουμ και Λάσμε με 13 και 11 πόντους αντίστοιχα ακολούθησαν από την ομάδα του Εργκίν Αταμάν, ενώ από τους γηπεδούχους, που πάλεψαν αλλά δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν μια επική ανατροπή-πρόκριση ξεχώρισε ο Σίλεϊ με 23 πόντους.

Το φιλμ

Με τις άμυνες των δύο ομάδων να πηγαίνουν... περίπατο και τα καλάθια να σημειώνονται εκατέρωθεν με χαρακτηριστική ευκολια, η πρώτη περίοδος βρήκε τη Γαλατάσαραι μπροστά στο σκορ με 27-29 (10')! Όπως στην πρώτη, έτσι και στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με την Γκραν Κανάρια, όμως, να έχει ελαφρώς το πάνω χέρι και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με μια μικρή διαφορά (48-44, 20'). Στην επανάληψη, ωστόσο, το σκηνικό άλλαξε. Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι και "σφίγγοντας" την άμυνά τους, προηγήθηκαν με +10 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (67-57, 30'), επιτρέποντας σε αυτό το διάστημα μόλις 13 πόντους στη Γαλατασαράι. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, η Γκραν Κανάρια ισοφάρισε για πρώτη φορά το +14 (76-62) της νίκης της Γαλατά στον πρώτο αγώνα, ενώ ένα λεπτό αργότερα προηγήθηκε με +16 (80-64). Η διαφορά αυτή παρέμεινε αμετάβλητη ακόμα και 7'' πριν τη λήξη, όταν ο Αγκιλάρ ευστόχησε σε τρίποντο. Όμως, η Γαλατά δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, κι έτσι με καλάθι του Μίτσοβ έριξε τη διαφορά στο -14 (90-76), στέλνοντας το ματς στην παράταση. Εκεί, η Γκραν Κανάρια παρέμενε σαφώς ανώτερη και κατάφερε να προηγηθεί με +15 (94-79) 46'' πριν το τέλος. Με 1/2 βολές, ο ΜακΚολουμ έριξε τη διαφορά σε επιθυμητά επίπεδα για την Γαλατά (94-81) 17'' πριν τη λήξη. Στην τελευταία επίθεση, η Γκραν Κανάρια είχε την ευκαιρία να ολοκληρώσει μια επική ανατροπή-πρόκριση, όμως ο Μίτσοβ "μίλησε" εκ νέου, και αυτή τη φορά, ταπώνοντας τον Όλιβερ στην εκπνοή του έξτρα πενταλέπτου, έδωσε μια ιστορική πρόκριση στους Τούρκους. Τα δεκάλεπτα: 27-29, 48-44, 67-57, 90-76 (κ.α.), 94-81 Γκραν Κανάρια (Ρενέσες): Πάνγκος 14 (3), Όλιβερ 3 (1), Σαβάν 2, Νιούλεϊ 6 (1τρ, 6ρ), Σαλίν 5 (1), Σίλεϊ 23 (4), Μπάεζ 7 (1), Ραμπασέδα 9 (1), Όμιτς 16 (7ρ), Αγκιλάρ 9 (2). Γαλατάσαραϊ (Αταμάν): Σιλμπ 7, ΜακΚόλουμ 16, Μίτσοβ 21 (2τρ, 7ρ), Λάσμε 11, Γκριν 3 (1), Γκιουλέρ 9, Τζέρελς 5 (1), Κοκσάλ, Ντέιβις 9. Δείτε τη στατιστική του αγώνα ΜΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ